Tatil anlayışı köy konseptine geçiyor!

Tatil anlayışı köy konseptine geçiyor! Tatil anlayışı köy konseptine geçiyor!

Ege'nin sakin yöreleri, tatilini kalabalık sahiller yerine taş evler, çiçekli bahçeler ve köy atmosferinde geçirmek isteyenleri ağırlıyor. İzmir'e yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta bulunan Salman Mahallesi'nde tarihi Rum yapılarında tatilinizi köy evinde geçirebiliyorsunuz.Ege'nin sakin köyleri tatil için taş evler, çiçekli bahçeler, sıcak aile ortamı ve ev yemeklerini tercih eden yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Kalabalık sahiller, su parkları, yüksek sesli müzik ve açık büfe yiyeceklerden uzak bir tatil anlayışı Ege'nin Salman, Çiftlikköy, Germiyan, Birgi, Kirazlı ve Kapıkırı köylerinde öne çıkıyor.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; İzmir'in Karaburun ilçesinin uzun yıllar kullanılmayan mahallesi Salman, şimdilerde "köy konseptli" tatil imkanı ile adından söz ettiriyor.

Doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyenlerinde, bu köyde iki kişi gecelik konaklama için 500 lira ödemesi gerekiyor.

ÇİFTLİKKÖY, GERMİYAN, KOZBEYLİ KÖYLERİ

Çeşme'nin geleneksel taş evlerinin bulunduğu Çiftlikköy, tarihi yapısı, balık restoranları ve yöresel tatları ile turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Çeşme'nin bir başka köyü Germiyan, Yörük kültürünün izleri, köy sakinlerinden Nuran Erden'in duvarlara çizdiği resimler, ekşi maya ekmeği ve ot yemekleriyle alternatif bir gezi ve tatil rotası meydana geliyor.

Germiyan, kadınların başı çektiği bir topluluğun girişimiyle "Yavaş Gıda" hareketine katılan ilk köy unvanına sahip.

Ödemiş ilçesinde Bozdağ'ın yamaçlarındaki Birgi de butik otele dönüştürülen tarihi konaklarda Anadolu sıcaklığı arayan turistlerin ilgisini çekiyor.

"OTELLERİN DUYGUSU EKSİK"

Başkanlığını uzun yıllar yürüttüğü Türkiye Küçük Oteller Derneğinin şimdi danışmanlığını üstlenen ve Salman'da köy konseptli bir köy otel kuran girişimci Mehmet Çelik, kent kökenli insanlara köy hayatı yaşattıklarını söyledi.

Lüks, ihtişamlı otellerin birbirine benzediğini ancak duygusunun eksik kaldığını düşünen Çelik, "Büyük otellerden sonra küçük oteller moda oldu. Bütün evler otel oldu, pansiyonların adı butik otele dönüştü. 15 sene önce Alaçatı köydü, ben de köye gitmek istiyordum ama şimdi orada bin tane otel var. Biz yine köye gitmek istiyoruz." şeklinde konuştu. 

Köy konseptli tatilin avantajlarını doğal beslenme, temiz hava alma, toprakla uğraşabilme olarak sıralayan Çelik, "Gerçek köy, doğal bir ortam. Tatil köyü adı verilen suni bir atmosfer değil. Köye gelen misafirimiz isterse keçi sağacak, bahçede çalışacak, dağdan gelen suyu içecek, köylü kadınlarla sohbet edecek. Plazalarda birbirine selam vermeden yaşayan insanlar sevgiyi, duyguyu tadacak." açıklamasında bulundu.

Doğayı ve sporu seven, entellektüel insanlardan oluşan hedef kitleye hitap ettiklerini söyleyen Çelik, "Beş yıldızlı otellerden tatmin olmayan insanları bekliyoruz." dedi.