Tatil keyfi için 3 bin YTL'ye Ada sefası

Tatil keyfi için 3 bin YTL'ye Ada sefası


Yazın tadını sessiz ve huzur dolu bir mekanda çıkarmak isteyenler Adalar'ın yolunu tutuyor. Yaz aylarında ada havası solumak ise en az 3 bin YTL'den başlıyor


İstanbul'da yazın tadı en iyi nerede çıkar diye sorarsınız, hemen herkes hiç düşünmeden 'Adalar' yanıtını verir. Bütün yılı Adalar'da geçiremeyen ama Adalar'ın kokusundan da vazgeçemeyenler için sezonluk evler oldukça cazip. Mayıs ayının ortasından itibaren başlayan sezon, eylül ayının sonuna kadar devam ediyor. Adalar'ı cazip kılan özelliklerin başında doğal güzelliği, sakinliği ve tabii ki İstanbul'a çok yakın olması geliyor. Bu da doğal olarak Adalar'daki satılık ve kiralık gayrimenkullere olan ilgiyi artıyor. Doğal olarak şu günlerde yazlık kiralamak ya da satın almak için emlakçıların kapısını çalanların koşturmacası emlak piyasasını hareketlendirdi. Eğer siz de Adalar'ın tadını çıkarmak için yazlık arıyor ve fiyatları merak ediyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun.

Büyükada: 50 bin dolara kiralık yalı

Büyükada yazlıkçıların tercihlerinin başında geliyor. Adada sezonluk olarak 400-500 civarında konut kiraya veriliyor.

Özellikle apartman dairelerinin fiyatlarının çok uygun olduğunu belirten Büyükada Remax Pres Ofisi'nden Kenan Yüksel, bu nedenle bu dairelere ilginin yoğun olduğunu söylüyor. Adada 1+1'ler 3 bin 500 ile 4 bin, 2+1'den oluşan bir apartman dairesi sezonluk olarak 5 bin YTL'den başlayan fiyatlardan kiraya veriliyor. 3+1'lerde ise fiyat 7 bin 15 bin YTL arasında değişiyor. Havuzlu yalı dairelerinde ise fiyatlar 10 bin dolardan başlayıp 25 bin dolara kadar çıkıyor. Yüksel, şu an elinde 3 bin metrekare alana sahip havuzlu bir yalının fiyatının 50 bin dolar olduğunu söylüyor. Villa stilinde olan müstakil evlerin sezonluk fiyatları ise yalıları aratmıyor aslında. Bu evlerin fiyatı 10 bin YTL'den başlayıp 25 bin YTL'ye kadar çıkıyor.

 "Adalar'da ev alın"

Yüksel, "Evini satıp başka yerlerde yazlık almak isteyenlerin sayısı da, satılıklara olan talep de çok fazla" diyor. Örneğin 2+1 daireler 150 bin, 3+1 200-250 bin YTL fiyatla satılıyor. Yalılarda ise fiyatlar 500 bin dolardan başlayıp 10 milyon dolara kadar çıkıyor. Yüksel'in söylediğine göre, son dönemlerde Adalar'da yaz-kış kiralamaya yönelik de yoğun bir talep var. Yüksel, "Talebe rağmen ev sahipleri yaz-kış kiralamaya sıcak bakmıyor. Ev sahipleri 3 ay kiraya verip 9 ay evi boş tutma yoluna gidiyorlar" diyor. Şu an Adalar'ın tümündeki satılık fiyatlarının çok uygun olduğunu hatırlatan Yüksel, "Buradaki fiyatlar istanbul'a göre çok daha düşük. Doğalgaz da geldi. Adalar yeniden keşfedilecek. İnsanlara Adalar'da mülk almalarını öneriyorum. Uzun vadede çok kazançlı çıkacaklar" diyor.

Kınalıada: Sağı soluna göre pahalı

Kınalıada da sezonluk olarak yazlık kiralamak için en fazla rağbet gören adalar arasında. Kayseri Emlak'tan Ferah Rüzgar, "İstanbul'dan adaya deniz otobüsüyle ortalama 15 dakikada geliyorsunuz. Ulaşımın bu kadar kolay olması, sahilin her tarafında denize girilmesi gibi özellikleri nedeniyle tercih ediliyor" diyor. Rüzgar'ın söylediğine göre, müdavimleri nisan-mayıs aydından itibaren sezonluk yazlık kiralamak için adaya geliyorlar. Kınalıada'da genelde üç katlı bahçeli ve bitişik nizam evler bulunuyor. Bahçeli ve daha bakımlı evlerinin bulunduğu adanın sağ tarafında emlak fiyatları ise sol tarafına göre daha pahalı. Adanın sağındaki evlerin üç aylık kiraları 8-15 bin dolarken, sol tarafta 4-7 bin YTL arasında. Adanın sol tarafında yazlıklar daha çok YTL üzerinden kiraya verilirken, sağ tarafta dolarla kiralama yaygın. Satılık yazlıkların fiyatı 100 bin dolardan başlayıp 500 bin dolara kadar çıkıyor. Müstakil tarzda, geniş bahçesi olan iki katlı Rum evlerinin fiyatları ise daha pahalı; 750 bin dolara kadar çıkıyor. Kınalıada'da yazlık fiyatlarının eskisine oranla düşük olduğunu söyleyen Rüzgar'a göre yazlık istiyorsanız şimdi tam zamanı.

Burgazada: Bugün al, 5 yıl sonra sat

Burgazada'daki sezonluk kiralıklara yoğun bir talep olduğunu söyleyen Akgün Emlak'tan Hıdır Uvacin, "Bahçeli giriş katları ya da manzaralı 2+1'ler tercih ediliyor" diyor. Adada üç katlı apartmanlar çoğunlukta. Uvacin'in söylediğine göre, fiyatları daha uygun olduğunu için sezonluk kiralama için genelde apartman dairelerine rağbet ediliyor. Sezonluk kiralık fiyatları ise 5 ila 9 bin YTL arasında değişiyor. Adada 2+1'den oluşan 80-85 metrekare büyüklüğündeki dairelerin satılık fiyatı ise 150-200 bin YTLb civarında. 100 metrekareden büyük olanların fiyatları ise 300 bin YTL'ye kadar çıkıyor. Uvacin, oturmak ya da yatırım amacıyla Burgazada'dan ev almanın oldukça mantıklı olduğu fikrinde ve  "Satın aldığınız bir evi 3-5 ay sonra yüzde 20-30 kârla satabiliyoruz" diyor.

Heybeliada: 2+1 apartman daireleri tercih ediliyor

Sezonluk olarak 100-150 konutun kiralandığı Heybeliada'ya ise diğerlerinin aksine çok fazla talep yok. Adada genelde üç katlı apartman daireleri sezonluk olarak kiraya veriliyor. Bunların kiralık fiyatları ise 5 bin YTL'den başlayıp 10 bin YTL'ye kadar çıkıyor. Ada Emlak'tan Yılmaz Öksüz, "Deniz manzaralı, 2+1 daireler talep görüyor" diyor. 2+1'lerin satılık fiyatı ise 120 ila 250 bin YTL arasında, 3+1'lerin ise 250 ila 270 bin dolar arasında değişiyor. Burgaz'da köşklerin satılık fiyatı ise 650 binden başlayıp 3 milyon dolara kadar çıkıyor. Adada yaz-kış kiralıklar ise 700-800 YTL.

"Fiyatlar düşer diye beklemeyin"

Emlakçılar sezonluk yazlık kiralayacakların nisan-mayıs ayından itibaren harekete geçmelerini öneriyor. Remax Prenses Büyükada Ofisi'nden Kenan Yüksel, "Bazıları fiyatlar düşer diye haziranda geliyorlar. Sezonun ortasını beklemeye gerek yok. Fiyatlarda en fazla yüzde 5-10 civarında düşüyor. İyi olan evler önceden kiralandığı için fazla alternatif kalmıyor. Oysa şimdiden kiralama yoluna giderseniz alternatif daha fazla olduğu için istediğiniz yazlığı kiralama şansınız daha yüksek" diyor.

Kezban GEBETAŞ / Tekborsa