Tatile evini de götürmek isteyene 17 bin 500 TLye karavan!

Tatile evini de götürmek isteyene 17 bin 500 TLye karavan!


Yazlık alarak hep aynı yerde tatil yapmak istemeyenlerin, otellerde rahat edemeyenlerin, İlla ki, evimi de götüreyim diyenlerin tercihi karavanların fiyatları 17 bin 500 TL ile 80 bin TL arasında değişiyor


 

Soyut Holdinge bağlı olarak faaliyet gösteren Soyut Yapı ve Mühendislik A.Ş. bünyesinde hizmet veren Soyut Karavan, 13 yıldan bu yana kişiye özel karavan üretiyor.

İçinde ev konforunu aratmayacak herşeye sahip olan karavanların fiyatı 17 bin 500 lira ile 80 bin lira arasında değişiyor. Bir çocuklu üç kişilik bir aileye 3.10 - 4.50 metrelik karavan önerilirken iki çocuklu bir aileye ise 5.70 metrelik karavanlar tavsiye ediliyor.

AİLEYE ÖZEL KARAVAN

Yılda ortalama 1000 karavan üretme kapasitesine sahip olduklarını söyleyen Soyut Karavan İş Geliştirme Müdürü Serhat Ay, Karavan almak isteyenlerle birebir görüşme yapıyoruz. Bu görüşme de karavanda yaşayacak kişi sayısını, nasıl bir hayatları olduğunu ve önceliklerinin neler olduğunu tespit ediyoruz. Bunun sonucunda kullanacak kişilerin ihtiyacına en uygun çözümü sunacak olan çekme ya da motokaravanlardan birini tavsiye ediyoruz dedi.


MİNİMALİST ALANLARIN UZMANI

Karavan dizaynı konusunda uzman iç mimarlarla çalıştıklarını belirten Serhat Ay, Karavanların sonuçta belli bir alanı var. Fakat bizim mimarlarımız bu minimalist alanları o kadar güzel dizayn ediyorlar ki, evinizde bulunan herşeye orada da sahip olabiliyorsunuz. Örneğin gündüz oturma odası olarak kullandığınız alan gece bir anda yatak odasına dönüşüyor. Karavanlar içinde yer alan mutfakta mutlaka ocak ve buzdolabı, oturma odasında LCD TV, banyoda ise sıcak su bulunuyor diye konuştu.

KENDİ ELEKTRİĞİNİ KENDİSİ ÜRETİR

Karavanların ısıtmasının elektrik ya da gazla yapıldığını ifade eden Ay, Elektriği kamp kurduğunuz yerdeki şebekeden sağlayabildiğiniz gibi, kendiniz de üretebilirsiniz. Bunun için 1 ya da 2 kwatlık rüzgar türbinine ve aküye ihtiyaç var. Rüzgar türbininin maliyeti 5000 dolarla 9000 dolar arasında değişir ve yaklaşık dört yılda kendini amorti eder açıklamasında bulundu.

ŞİRKETLERİN TERCİHİ DE KARAVAN

Karavanların iki türlü kullanıcısı olduğunu ifade eden Serhat Ay şunları söyledi:

Birincisi bireysel kullanıcılar. Sit alanında arazisi olup da yapılaşma izni alamayanlar, hobi bahçesi sahipleri, büyük şehirlerin karmaşasından sıkılanlar ve yazlık yerine tatillerini her dönem farklı mekanlarda geçirmek isteyenler bu grubu oluşturuyor. İkinci grupta ise kamu ve özel sektör kuruluşları var. Örneğin sinema sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar çalışanlarının ve sanatçılarının kalabileceği özel dizayn karavan istiyor. Yine Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı gibi kamu kuruluşları da karavan talebinde bulunuyor. Çünkü petrol arama ve çıkarma işi uzun bir süre gerektiriyor. Bu süre boyunca oralarda konaklayacak olan mühendis ve çalışanların tercihi karavandan yana oluyor.

ÖZEL PARK ALANI

Uzun süre kullanılan Mercedes Sprinter, Fiat Ducato veya Renault Trafic gibi araçları karavana çevirdiklerini belirten Serhat Ay, ev konforunu aratmayan karavan fiyatının 17 bin 500 lira ile 80 bin lira arasında değiştiğini anlattı. Bu arada Soyut Karavan bünyesinde Ankaralı karavan sahipleri için özel park alanı inşaa ettiklerini dile getiren Serhat Ay, bu alanda karavanların hem park edilebileceğini hem de düzenli olarak bakımlarının yapılacağını sözlerine ekledi.