TAV CEO'su: Adnan Menderes'e 300 milyon euro lazım!

TAV CEO'su: Adnan Menderes'e 300 milyon euro lazım!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı mevcut Dış Hatlar, CIP ve İç Hatlar terminalinin kiralanarak işletilme ihalesini geçen hafta 610 milyon euro ile kazanan TAV Havalimanları Holding'in CEO'su Sani Şener, yatırım için 300 milyon euro gerektiğini söyledi 

Şener, "İzmir Havalimanı'nın toplam yolcu sayısı 8.5 milyon, ama sıkıntı otel sayısında. İzmir'in bu anlamda çok fazla büyüyeceğine inanıyorum" dedi.

KAPASİTE ARTIRILACAK

TAV, Adnan Menderes Havalimanı'nın işletim süresi boyunca yolcu başına hizmet bedeli olarak giden dış hat yolcular için 15 euro, giden iç hat yolcuları için ise 3 euro fiyat belirlendiğini ifade etmişti. Şirket, 2032 sonuna kadar sürecek olan havalimanı işletim hakkı için, DHMİ'ye KDV hariç 610 milyon euro imtiyaz bedeli ödeyecek. Halihazırda 28 bin 500 metrekare olan  İzmir  Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali'nin kapasitesi, 2015'e kadar yapılması planlanan yeni terminal binasıyla birlikte 204 bin 500 metrekareye çıkarılacak. Toplam yatırım tutarının da 250 milyon euro olması öngörülüyor. Yeni terminal binası tamamlanana kadar mevcut dış hatlar terminal binasının iç hatlar yolcularına da açık olacağı belirtiliyor.

SABAH