TAV Havalimanları Holding 2015 yılı finansal tabloları!

TAV Havalimanları Holding 2015 yılı finansal tabloları! TAV Havalimanları Holding 2015 yılı finansal tabloları!

TAV Havalimanları Holding, 31 Aralık 2015 tarihli bağımsız denetimden geçmiş konsolide finansal raporlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na bildirdi. İşte, şirketten KAP'a bildirilen denetimden geçmiş finansal raporlar...


TAV Havalimanları Holding, 31 Aralık 2015 tarihli bağımsız denetimden geçmiş konsolide finansal raporlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na bildirdi. İşte, şirketten KAP'a bildirilen denetimden geçmiş finansal raporlar...


TAV Havalimanları Holding A.Ş., 31 Aralık 2015 tarihli finansal tabloları için tıklayın


Haber Dünya Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


TAV'ın 2015 yılında 210 milyon euro kâr ederek cirosunu 1 milyar 79 milyon euroya yükseltti.


TAV Havalimanları 2015'te cirosunu yıllık bazda yüzde 10 artırarak 1 milyar 79 milyon euroya yükseltti.


Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre TAV Havalimanlarının geçen yılki cirosu 2014 yılına kıyasla yüzde 10 artışla 1 milyar 79 milyon euro oldu. Şirket 2015'te 210 milyon euro net kârı açıkladı.


TAV Havalimanları, 2015 yılında yolcu sayısını ise yüzde 8 artırdı.


Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, "Ciromuz, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârımız (FAVÖK) ve net kârımız elde ettiğimiz başarının bir göstergesi. Ancak bence sadece bunları açıklamak yetmemeli; ülkemize, çalışanlarımıza ve müşterilerimize yaptığımız katkılar da belirtilmeli diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.


Şener, 215'te devlete imtiyaz ücreti, vergi ve SGK kapsamında yaklaşık 500 milyon euro ödeme yaptıklarını ve çalışanlara 200 milyon euro maaş ödediklerini bilgisini verdi.


Yolcu mutluluğu ve ülke gençlerine istihdam yaratabilmek için de 88 milyon euro yatırım yaptıklarına dikkati çeken Şener, şunları kaydetti:


"Ben başarının sadece kârlılıkla açıklanmasının yeterli olmadığına inananlardanım. Bir şirketin, ülke çıkarlarını öne çıkartarak, çalışanlarının emeğinin karşılığını vererek, onların gelişimlerine katkıda bulunan eğitim olanaklarını geliştirerek ve yatırım yaparak bu başarılarını taçlandırması gerekmektedir diye düşünürüm. TAV’ın ana hedefi de böyle başarılar peşinde koşmaktır. Bu açıdan her sene olduğu gibi bu sene de finansal başarılarımızı sosyal faydalarla da taçlandırdık. 


2016 yılında ciroda yüzde 7-9, FAVÖK’te yüzde 7-9 ve net kârda da yüzde 10-12 arasında artış bekliyoruz. Elimizdeki mevcut portföyümüzde büyümeye devam ederken, yeni havalimanlarını portföyümüze katmak için, servis şirketlerimizle dünyanın her tarafındaki havalimanlarında hizmet verebilmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz."


TAV Havalimanları 


Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV Havalimanları, Türkiye’de İstanbul Atatürk,  Ankara  Esenboğa,  İzmir  Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Gazipaşa Alanya havalimanlarını işletiyor. 


TAV yurt dışında ise Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya’nın Üsküp ile Ohrid, Suudi Arabistan’ın Medine ve Hırvatistan’ın Zagreb Havalimanı’nda faaliyet gösteriyor. 


Holding, duty free, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilişim, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede TAV Havalimanları, Letonya’nın Riga Havalimanı’nda da duty free, yiyecek içecek ve diğer ticari alanların işletmesini gerçekleştiriyor. 


Şirket 2015’te iştirakleriyle birlikte 780 bin uçak seferine ve 102 milyon yolcuya hizmet sundu. 


DünyaHaber Vatan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


TAV Havalimanları, 2015’te cirosunu yıllık bazda yüzde 10 artırarak 1 milyar 79 milyon euroya yükseltti. Şirket, 2015’te 210 milyon euro net kâr açıkladı. TAV Havalimanları, 2015 yılında yolcu sayısını yüzde 8 artırdı. TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, “Ciromuz, FAVÖK ve net kârımız elde ettiğimiz başarının bir göstergesi. Ancak sadece bunları açıklamak yetmemeli; ülkemize, çalışanlarımıza ve müşterilerimize yaptığımız katkılar da belirtilmeli diye düşünüyorum” dedi. Şener, 2015’te devlete imtiyaz ücreti, vergi ve SGK kapsamında yaklaşık 500 milyon euro ödeme yaptıklarını ve çalışanlara 200 milyon euro maaş ödediklerini söyledi. Şener, yolcu mutluluğu ve gençlere istihdam için 88 milyon euro yatırım yaptıklarını açıkladı.


VatanHaber Yeniçağ Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


TAV Havalimanları; 2015’te cirosunu yıllık bazda yüzde 10 artırarak 1 milyar 79 milyon Euro’ya yükseltti.


Şirketten yayınlanan yazılı açıklamaya göre TAV Havalimanları, 2015’te 210  milyon Euro net kâr ettiğini açıkladı. TAV Havalimanları, 2015 yılında yolcu sayısını ise yüzde 8 arttırdı. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan TAV Havalimanları Başkanı Sani Şener, “Ciromuz, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârımız (FAVÖK) ve net kârımız elde ettiğimiz başarının bir göstergesi. Bence, sadece bunları açıklamak yetmemeli; ülkemize, çalışanlarımıza ve müşterilerimize yaptığımız katkılar da belirtilmeli diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.Yeniçağ