TAV'dan Balkanlar ve Afrika'ya yatırım planı!

TAV'dan Balkanlar ve Afrika'ya yatırım planı! TAV'dan Balkanlar ve Afrika'ya yatırım planı!

20 ülkede yatırımları bulunan TAV Havalimanları Holding'in İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Balkanlar ve Afrika'da yatırıma ağırlık vereceklerini söyledi.

20 ülkede yatırımlarının bulunduğunu belirten TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Balkanlar ve Afrika'da yatırıma ağırlık vereceklerini söyledi. 

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Şener, TAV'ın yatırımları ve havalimanı işletmeciliğine ilişkin değerlendirmede bulundu. Şirket olarak, yurt içinde ve dışında birçok proje hayata geçirdiklerini söyleyen Şener,  havalimanı işletmeciliği yaptıklarını söyledi. 

Gelecek dönem yurt dışında özellikle Balkanlar ve Afrika'daki yatırımlarını artırmayı hedeflediklerini söyleyen Şener, "İstanbul'daki Atatürk Havalimanı'nın kapatılmasından sonra oradaki gelir kaybını yerine koymamız lazım. Bunun için Antalya Havalimanı'nın yüzde 50'sini almıştık. Yine yurt dışındaki yatırımlara ağırlık vererek devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Havalimanı işletmeciliğinin uluslararası boyutta bir iş olduğunu söyleyen Şener, "Havalimanı binalarının kalitesi farklıysa işletilmesi tabii ki farklı olur ama kalitesi birbirine yakınsa genellikle kurallar hep aynıdır. Türkiye dünyadaki en genç havalimanlarına sahip. Bu nedenle havalimanı işletmeciliğinde, dünyadaki havalimanlarıyla başa baş gidiyor" diye konuştu.

7 ülkede 18 havalimanının işletmesini yaptıklarını ifade eden Şener, şu açıklamalarda bulundu: "Yurt dışındaki ilk işimizi 2004'te İran'da yaptık. Gürcistan, Tunus, Mısır, Makedonya, Suudi Arabistan'ın da aralarında olduğu ülkelerde havalimanı yatırımları gerçekleştirdik. 20 ülkede yatırımlarımız bulunuyor. Gelecek dönemde Balkanlar ve Afrika'da yatırıma ağırlık vereceğiz. Bu hiç kolay değil. Çünkü her ülkenin kendine göre iş, ticaret ve ceza kanununu uygulamanız gerekiyor. Yatırım yaptığınız ülkenin başbakanını, ulaştırma bakanını tanımanız lazım. Farklı siyasi rejimlerin, ekonomik dinamiklerin ve geleneklerin olduğu yerdesiniz."