06 / 07 / 2022

TCDD'den açıklama: İhaleler mevzuata göre yapıldı!

TCDD'den açıklama: İhaleler mevzuata göre yapıldı!

TCDD'den, bugün bir gazetede yer alan "Otomatik tren yolsuzluğu" başlıklı haberle ilgili yapılan açıklamada, "İhaleler KİK ve ilgili mevzuata göre yapılmıştır. Tren etiketi sistemi ihalesi de aynı mevzuata tabidir" denildi...Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'ndan (TCDD), bugün bir gazetede yer alan "Otomatik tren yolsuzluğu" başlıklı haberle ilgili yazılı açıklama yapıldı.


Haberde yer alan iddiaların asılsız olduğu ifade edilen açıklamada, çeken-çekilen araçların bakım ve kontrolünün modern sistemlerle yapılması için otomatik muayene istasyonları döneminin başlatıldığı, otomatik muayene istasyonu tanımının ise statik ve dinamik muayene istasyonlarını kapsadığı belirtildi.


Söz konusu haberde yer alan iddiaların asılsız olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:


"İhaleye çıkılan 3 statik muayene istasyonu hizmete açılmış olup, bu istasyonlar iddiaların aksine TCDD araçlarına hizmet vermektedir. Yine ihaleye çıkılan 3 dinamik muayene istasyonunun birisi hizmete verilme aşamasında olup, ikisi yapım aşamasındadır. Ankara'daki dinamik muayene istasyonu büyük ve özgün kent içi raylı sistem projesi olan Başkentray projesiyle birlikte yapılacaktır. İhaleler Kamu İhale Kanunu ve ilgili mevzuata göre yapılmıştır. Tren etiketi sistemi ihalesi de aynı mevzuata tabidir. Gazetede iddia edildiği gibi ihalelerin gizli tutulması söz konusu değildir. İhalelere hangi firmaların gireceğine TCDD karar vermemekte, yeterliği olan her istekli ihaleye girebilmektedir.


İş yapım sürecinde hak edişi ölçüsünde firmalara ödeme yapılmış, herhangi bir fazla ödeme yapılmamıştır. Nasıl ihale yapılacağı, yaklaşık bedel tespiti, ayrılan ödeneğin nasıl kullanılacağı mevzuatla tanımlı olup, ayrılan ödenekle iş yapım kıyaslaması yaparak aradaki farktan yolsuzluk çıkarmanın kabul edilir bir yanı bulunmamaktadır. Muayene istasyonu yerine boş bina açıldı iddiası da diğer iddialar gibi gerçek dışıdır. Söz konusu haberin 'operasyonlar engellenmişti' başlıklı kutusunda yer alan, bazı firmaların gizli anlaşma yoluna gittikleri iddiası da diğer iddialar gibi asılsızdır."


AA