Tekirdağ Büyükşehir'den 4 ilçeye kültür merkezi!

Tekirdağ Büyükşehir'den 4 ilçeye kültür merkezi! Tekirdağ Büyükşehir'den 4 ilçeye kültür merkezi!

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, kurulduğu 2014'ten bu yana birçok alanda olduğu gibi kültür alanında da gerçekleştirdiği atılım kapsamında başarılı projelere imza attı. Kapaklı, Çerkezköy, Saray ve Ergene ilçelerinde yapımı süren kültür merkezleri bu projelerin başında geliyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından gelecek nesillere kültürel değerlerin tanıtılması amacıyla dört ilçede başlatılan kültür merkezlerinin inşaatlarında sona gelindi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Kapaklı'da 15 bin 931 metrekare alana inşa edilen kültür merkezinde çok amaçlı bir salon, 296 koltuklu kütüphane, balo salonu, cep sineması, 3 adet kafe, restoran, 9 adet derslik, fotoğrafçılık, dans, tiyatro ve müzik atölyeleri yer alıyor. Açılışına kısa bir süre kalan Çerkezköy Kültür Merkezi'nde ise 735 kişilik konferans salonu, 238 kişilik tiyatro salonu ve fuaye, 3 adet sinema salonu, idari birimler, 9 adet sanat atölyesi, teknik kütüphane, plastik sanatlar, bilim, görsel sanatlar sınıfları mevcut.

VATANDAŞLAR SANATSAL ÜRETİMDE BULUNACAK

3 Mayıs tarihinde temeli atılan ve inşaatı yükselen Ergene Kültür Merkezi ise 7 bin 258 metrekare kapalı inşaat alanına sahip ve iki bloktan meydana geliyor. Yapının birinci bloğunda 478 kişilik tiyatro ve konferans salonu, kokteyl alanları, sergi salonları, toplantı odaları, atölyeler, çalışma ofisleri, idari ve teknik alanlar yer alacak. İkinci blok ise 62 araçlık kapalı, 20 araçlık açık otopark ve meydan düzenlemesinden meydana gelecek. Saray İlçesinin Yeni Mahalle'sinde 16 bin 268 metrekare toplam inşaat alanında yükselen Saray Kültür Merkezi de vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda inşa edildi. Kültür Merkezi bu kapsamda iki bodrum kat, zemin kat ve üç normal kat olmak üzere altı kattan meydana gelecek. Kültür Merkezinde ayrıca restoran, iki adet kafe, sergi alanı, boyama, resim ve el sanatları atölyesi, müzik sınıfı, biri çocuk diğeri normal olmak üzere iki adet kütüphane, 500 kişilik tiyatro salonu, ikisi cep, biri de altı boyutlu olmak üzere üç adet sinema salonu yer alacak. 

 "TEKİRDAĞ'IN HER KÖŞESİNE SANATI GÖTÜRECEĞİZ"

Konu ile ilgili konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin sosyal belediyecilik anlayışını benimsemiş bir belediye olduğunu söyleyerek "Belediyecilik sadece alt ve üst yapılara yatırım yapmak değil, şehrin sanat damarlarını beslemek ve bunlarla vatandaşları buluşturmak demektir.  Biz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin en ücra köşelerine dahi kültür ve sanatı götürmeyi kendimize amaç edindik. Bu amaç doğrultusunda 2014 yılından bu yana onlarca konser, tiyatro oyunu ve kültürel aktiviteler düzenledik. Ayrıca açtığımız kurslarla vatandaşlarımızı da sanatsal üretimde bulunmaları konusunda teşvik ettik ve destekledik.  Kapaklı, Çerkezköy, Saray ve Ergene'de inşa ettiğimiz kültür merkezleri de bu konuda büyük bir eksiği kapatacaktır. Bu merkezler sayesinde vatandaşlarımız hem sanatın her kolu ile buluşacak, hem de kendi üretmek istedikleri alanda eğitim alma imkânına kavuşacaklar" dedi.

 

pus