01 / 04 / 2023

Teknik Yapı Fikirtepe'de 1.5 milyar TL değerinde 3 adaya 3 kule dikecek!

Teknik Yapı Fikirtepe'de 1.5 milyar TL değerinde 3 adaya 3 kule dikecek!

Kentsel dönüşüm kapsamında Fikirtepe'de 3 ada ile büyük ölçüde anlaşma sağlayan Teknik Yapı, bölgeye toplamda 2 bin 650 konut yapmayı planlıyorİstanbul'daki kentsel dönüşümün merkezinde yer alan Fikirtepe ile ilgili son atak Teknik Yapı'dan geldi. Tuzla'da 4 bin 700 konutluk dev proje Evora İstanbul'da ikinci etabı da satışa sunan Teknik Yapı, uzun süredir üzerinde çalıştığı Fikirtepe'de 3 adada planladığı projeler için hak sahiplerinin büyük bölümüyle anlaşma sağladı. Adalardan biriyle yüzde 98 anlaşan firma, 2. adayla yüzde 73, üçüncü adayla ise yüzde 50'lik bir oranda ada sakinleriyle el sıkıştı.

Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, Fikirtepe'de ilgilendikleri toplam büyüklüğü yaklaşık 52 bin metrekare olan üç ada olduğunu belirterek, "Bu adalar 215 parselden oluşuyor ve 750 civarında hak sahibi bulunuyor" dedi. Yaklaşık 19 bin metrekarelik birinci adada 950 konut yapmayı planladıklarını dile getiren Durbakayım, "İkinci adada 20 bin metrekare ve burada yapılması planlanan konut sayısı 1000, üçüncü ada alanı 13.500 metrekare ve yapılması planlan konut sayısı 700" diye konuştu.

Bölgeye sihirli değnek
Durbakayım, Fikirtepe'ye sihirli bir değneğin değdiğini belirterek, "67 bin ile 80 bin arasında konutun inşa edileceği bölge, Bağdat Caddesi'ne emsal olacak bir yer" dedi. Bölgede proje yapmaları için ilk teklifin Fikirtepe halkından geldiğini ifade eden Durbakayım, kentsel dönüşümün acil hızlanması gerektiğini ve insanları panikletmeden tabut içerisinde yaşadıklarını hatırlatmak gerektiğinin altını çizdi.

Umut Durbakayım, bölgede ilk toplantıyı eylül ayında yaptıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"3 adadaki 3 projede yaklaşık 1.5 milyar liralık değer oluşacak. Söylendiği gibi konutları m2'si 5-6 bin dolardan satmayacağız. Fikirtepe'ye çok lüks konutlar yapacağız ama m2'si 5 bin lira civarında olmasını öngörüyoruz."

Sarayburnu manzarası
Yükseklikte 80 metre sınırı getirildiği için 52 bin m2'lik adada 3 blok üzerinde 27 kattan oluşan 3 kule dikeceklerini belirten Umut Durbakayım, "Proje rezidans, home office ve ticari birimlerden oluşacak. Projede 4'üncü kattan itibaren Sarayburnu manzarası olacak. Ada sakinlerine yüzde 55 oran verdik. Adalarda yer alan her bağımsız bölüm için belli bir hak mahrumiyeti bedeli ödeyeceğiz" diye konuştu.

Sedat Yılmaz/Sözcü
Geri Dön