Temmuz’da her 2 evden biri senetle satıldı!

Temmuz’da her 2 evden biri senetle satıldı! Temmuz’da her 2 evden biri senetle satıldı!

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Verilere göre Temmuz’da satılan her 2 evden biri senetle satıldı. Banka kredisi yüzde 30’da kaldı.Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Temmuz ayı sonuçları açıklandı


REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verilerine göre Temmuz ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.29, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.41 oranında gerçekleşti. Satışlarda banka kredisi kullanım oranının yüzde 30, peşinatın yüze 20, senet kullanım oranının yüzde 50 olduğu Temmuz ayında, stok erime hızı yüzde 3.7 olarak gerçekleşti. 


REIDIN Emlak Endeksi verilerine göre ise Konut fiyatlarında, bir önceki aya göre yüzde 0.74 artış yaşandı. Temmuz ayında konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir yüzde 2 ile Aksaray, en çok azaldığı şehir yüzde 0.37 ile Kars oldu. 


Yeni konut endeksine göre, Temmuz ayında İstanbul Anadolu yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.11, İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.35 fiyat artışı oldu. Bir önceki aya göre, 1+1 konut tipi satışının yüzde 0.06 arttığı Temmuz ayında, 2+1 konut tipinde yüzde 0.34, 3+1 konut tipinde yüzde 0.34 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.13 artış yaşandı. 


Vatan