09 / 08 / 2022

Tepe İnşaat'tan kentsel dönüşüme bina tamamlama sigortası formülü!

Tepe İnşaat'tan kentsel dönüşüme bina tamamlama sigortası formülü!

Tepe Aura projesiyle gayrimenkul sektörünün ilk “Bina Tamamlama Sigortası”na imza atan Tepe İnşaat bu uygulamayı kentsel dönüşüm projelerine taşımak için hazırlanıyor. 
Özkaynak sıralamasında Türkiye’nin en büyük 50. şirketi olan Tepe İnşaat, 2013 yılında yasalaşan ancak bugüne dek uygulanmayan ‘Bina Tamamlama Sigortası’nı hayata geçiren sektördeki ilk inşaat şirketi oldu. 

 

Türkiye’nin ilk bina tamamlama sigortasını Tepe Aura projesinde yapan Tepe İnşaat, bina tamamlama sigortası için geçtimiz günlerde sözleşme imzaladı. 

 

Tepe İnşaat Genel Müdürü Kemal Atila Oğuz, ''2013 yılında yasalaşan bina tamamlama sigortasının daha önce yapılmış bir uygulama örneği olmamıştı. 98 konutluk projemiz Tepe Aura’da uygulayarak sektöre öncülük ediyoruz. Yakın dönemde İstanbul içerisinde hayata geçirmeyi hedeflediğimiz iki büyük kentsel dönüşüm projesi var. Bu projelerde müşterilerimizin yanısıra maliklerimize de bina tamamlama sigortasını sunmak arzusundayız'' dedi. 

 

Tepe İnşaat Genel Müdürü Kemal Atila Oğuz sözlerine şöyle devam etti; ''Kentsel dönüşüm ülke sathında maalesef istenilen düzeyde uygulanabilmiş değil, birçok sorun yaşandı ve süreç çok ağır ilerliyor. Kentsel dönüşüm projelerinde bina tamamlama sigortasının hayata geçmesiyle hak sahipleri güvence altına alınacak ve bu sigortayı sunan firmalarla gönül rahatlığıyla sözleşme yapabilecekler. Böylelikle kentsel dönüşümün önündeki önemli engellerden biri daha kaldırılmış olacak. Tepe İnşaat olarak özkaynak sıralamasında ülkemizin ilk 50 şirketi içerisinde yer alıyoruz. Dolayısıyla piyasa koşullarından etkilenmeden projelerimizi zamanında tamamlamak için yeterince özkaynağa sahibiz ancak bina tamamlama sigortasının sektöre duyulan güveni tahsis etmesi ve daha da önemlisi ülkemizin en büyük sorunu olan kentsel dönüşümün önünün açılması bakımından son derece önemli buluyoruz.  İstanbul’da Beşiktaş’ta iki yeni proje hazırlığındayız. Bu projeler için de toplamda 450 Milyon Dolar yatırım tutarı öngörümüz bulunuyor. Bina Tamamlama Sigortası’nı burada gerçekleştireceğimiz projelerimizde de uygulayarak sektörde yine bir ilke imza atmak istiyoruz'' diyerek sözlerini tamamladı.

 

Türkiye’nin ilk Bina Tamamlama Sigortası ile ilgili görüşlerini bildiren Rosenberg&Parker of Turkey CEO’su Meltem Gezen, “Bina Tamamlama Sigortası ile ilgili düzenleme Kasım 2013’te çıkan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunu ile yürürlüğe girdi. Ancak sigortanın gelişimi için bazı koşulların oluşması gerekti ve reasürans şirketlerinin arasındaki anlaşmalarla ürün 2016 yılının Temmuz döneminde uygulanabilecek hale geldi. İlk uygulama örneği için güçlü finansal altyapıya sahip, operasyonel tecrübesi de projenin uygunluğu kadar önemli kriterlerin bir araya gelmesi gerekiyordu. Bu arayışımız geçtiğimiz yıl Tepe İnşaat’ın Çekmeköy-Ömerli’deki projesi Tepe Aura ile son buldu. Projenin nitelikleri kadar Tepe İnşaat’ın da gereken kriterlere sahip olması neticesinde Türkiye’nin ilk Bina Tamamlama Sigortası’na birlikte imza attık” dedi.