Termik santral özelleştirmeleri yıl sonuna kadar tamamlanacak!

Termik santral özelleştirmeleri yıl sonuna kadar tamamlanacak! Termik santral özelleştirmeleri yıl sonuna kadar tamamlanacak!

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Kırşan, Kemerköy, Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan termik santrallerinin devir işlemlerinin sene sonuna kadar tamamlanacağını söyledi. Halil Kırşan, stratejik santrallerin özelleştirilmeyeceğini söyledi.Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Halil Kırşan, 2014'ün sonuna kadar Kemerköy, Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan termik santrallerinin özelleştirmesinin tamamlanacağını söyledi. 


Kırşan, Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu ve Global Enerji Derneğince Congresium  Ankara  Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen 7. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'nda yaptığı konuşmada, elektrik sektöründeki özelleştirmelerde gelinen noktayı ve güncel durumu aktardı. 


Elektrikle ilgili özelleştirmelerde hedeflerinin, kamunun, üretici ve dağıtıcı konumundan tamamen uzaklaşması olduğunu belirten Kırşan, Türkiye'nin bu konuda önemli mesafeler kat ettiğini belirtti. 


Kırşan, elektrik piyasası özelleştirmeleri öncesinde ciddi bir kamu borç stoğu oluştuğunu ifade ederek, "Artık bu borçları Hazine'ye aktaralım gibi bir yaklaşıma gerek kalmadı. Tamamen özel sektöre geçtiği için artık kendi içinde bir denge ile işlemler yürütülüyor" dedi. 


Halil Kırşan, 30 Eylül 2013'te 18 dağıtım bölgesinin özelleştirmesinin tamamlandığını anımsatarak, elde edilen 12.7 milyar doların Hazine'ye gelir olarak kaydedildiğini söyledi. Seyitömer, Kangal ve Hamitabat santrallerini 2013'te özelleştirdiklerini ifade eden Kırşan,  "Şu anda da ihale süreci devam eden ve yıl sonunda devir işlemini tamamlamayı hedeflediğimiz Kemerköy, Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan termik santralleri var. Bu santrallerin devir işlemlerini, bu senenin sonuna kadar tamamlayacağız" dedi. 


Kırşan, şu an elektrik üretiminde özel sektörün payının yüzde 65 olduğunu hatırlatarak, bundan sonraki süreçte de üretim yatırımlarının özel sektör marifetiyle yapılacağının altını çizdi. Kırşan, ihale süreci devam eden Orhaneli, Tunçbilek ve Soma B santrallerini de 2015'in ilk yarısında tamamen özelleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. 


Stratejik santraller özelleşmeyecek 


Elektrik piyasasında liberalleşme sürecinin normal bir şekilde ilerlediğini kaydeden Kırşan, "Elektrik üretim piyasasından tamamen kamunun çekilmesini hedefliyoruz ancak sınırı aşan ve uluslararası stratejik sularda bulunan,  özellikle Fırat ve Dicle nehirleri üzerinde bulunan santralleri hariç tutacağız. Bu da 7 bin 500 megavata tekabül ediyor" dedi. 


Kırşan, 2015-2016 programında, Ambarlı, Bursa, Aliağa, Hopa ve Soma B olmak üzere 5 termik santralin ardından 49 HES özelleştirmesinin yer aldığını ifade ederek, bu santrallerin toplam kapasitesinin ise 10 bin 500 megavat olduğunu kaydetti.  


AA