TESK'ten esnaf için konut kampanyası talebi!

TESK'ten esnaf için konut kampanyası talebi! TESK'ten esnaf için konut kampanyası talebi!

TESK Genel Başkanı Palandöken, dar gelirli ve asgari ücretli çalışanların konut sahibi olabilmesi için başlatılacak kampanyanın, esnaf ve sanatkarlar için de uygulanması gerektiğini vurguladı...


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından dar gelirli ve asgari ücretli 100 bin vatandaşın konut sahibi olması için açıklanan projenin esnaf ve sanatkarlar için de uygulanması gerektiğini bildirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf için konut kampanyası çağrısında bulundu. Konuyla ilgili yazılı açıklamayapan Palandöken, esnafın konut almaya çalışırken karşılaştığı sıkıntılardan bahsetti.

Palandöken, esnafın, devlete yük olmadan kendi yağıyla kavrulduğunu ve  devlete kira, vergi, sigorta primleri gibi ödemeler yaptığını söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Palandöken, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı; "Buna karşın esnaf başını sokacak bir ev almak için bankaya gittiğinde kredi çekerken önüne dünya kadar prosedür engeli çıkıyor. Geçmişteki tüm borçlarını ödemiş olsa bile 'Sicil engeliniz var' denilerek esnafımıza kredi verilmiyor" 

Palandöken, esnafın istihdama katkı sağladığını ve bu nedenle mağdur edilmemesi gerektinin altını çizdi. Palandöken, "Dar gelirli vatandaşların konut sahibi olması için başlatılacak proje, esnaf ve sanatkarlarımız için de uygulanmalı" dedi.

"Esnaf ve sanatkarlarımız da düşük faizle kira öder gibi ev sahibi olabilmeli" diye konuşan Palandöken, sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Anayasamızın 174'üncü maddesinde de belirtildiği gibi, 'esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirler' kapsamında böyle bir kampanya başlatılırsa camiamız adına sevindirici olur. Vatandaşın ve esnafın rahatlaması, piyasanın da rahatlaması demektir"

Dar gelirliye ucuz konut kredisi kampanyası 7 soruda tüm detaylarıyla!