Ticaret Bakanlığı harekete geçti! Fahiş fiyat denetimi!

Ticaret Bakanlığı harekete geçti! Fahiş fiyat denetimi!

Ticaret Bakanlığı, son günlerde kamuoyuna yansıyan haksız fiyat artışları iddialarına karşı harekete geçti. Bakanlığın oluşturduğu özel ekip, marketlerde fahiş fiyat ve etiket incelemeleri yaptı.Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un talimatıyla, son günlerde kamuoyuna yansıyan fiyat artışı iddialarını incelemek üzere Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı yönetici ve personelinden oluşan özel soruşturma ekipleri oluşturuldu.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli başkanlığındaki ekip, bugün Ankara'daki marketlerde fahiş fiyat artışı ve etiket denetimi gerçekleştirdi. Ekipler, marketlerde sebze ve meyveler başta olmak üzere temel ihtiyaç maddeleri, temel gıda ürünleri ve temizlik ürünleri fiyatlarını inceledi.

Denetimlerde ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı, etiket ve baskı bilgisi ve indirimli ürünün indirim öncesi fiyatı arasında fark olup olmadığı kontrol edildi. Ekipler rastgele seçtikleri ürünleri kasaya alarak fiyat karşılaştırması yaptı.

Yapılan incelemeler sonucunda Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a aykırı olduğu tespit edilenler hakkında idari işlem yapılacak.

Ticaret Bakanlığı harekete geçti! Fahiş fiyat denetimi!

"DENETİMLERİMİZ DEVAM EDECEK"

Adnan Benli, denetimlerle ilgili yaptığı değerlendşrmede, Ticaret Bakanlığı olarak piyasa gözetim-denetimi görev ve yetkisi kapsamında işletmelerde fahiş fiyat artışı olup olmadığına ya da fiyat etiketine aykırı bir işlem yapılıp yapılmadığına baktıklarını söyledi. Ürünlerin kasa-etiket fiyatı arasında uyum olup olmadığını da kontrol ettiklerini belirten Benli, "Tespit ettiğimiz ürünlerin alım-satım faturalarını aldık, bilahare bunları kontrol edip herhangi bir usulsüzlük varsa ona göre işlem yapacağız. Bakanlığımızca denetimlerimiz devam edecek. Münferit vatandaş şikayetleri ya da resen Bakanlığımızca bu tür denetimler yapılmaktadır." dedi.

Denetim sonuçları için uygulanacak ceza hakkında da bilgi veren Benli, fahiş fiyatın belirlenmesinde ürün başına 10 bin 911 liradan 109 bin 911 liraya kadar uygulandığını, işlem tesisinde  etiket yasasını ihlal edenlere de 452 lira ceza kesildiğini belirtti.

Benli, vatandaşların etiket uygunsuluğu ile karşılaştıklarında, Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine, Bakanlığın Alo 175 hattına başvurabileceklerini söyledi.

Ticaret Bakanlığı harekete geçti! Fahiş fiyat denetimi!

"FİYAT SPEKÜLASYONLARINA MÜSAADE EDİLMEYECEK"

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada da ticari hayatın aksamadan devamı için iç ve dış ticaret, gümrükler ile tüketicilerin korunmasına yönelik tedbir alındığı belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Önceliğimiz insan sağlığı başta olmak üzere serbest piyasanın sağlıklı ve düzenli işlemesinin sağlanmasıdır. Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler, girdi maliyetlerindeki artış gibi haklı bir sebebe dayanmadan fahiş fiyat artışı yapamaz, ayrıca serbest ticareti ve piyasa dengesini bozan veya tüketicilerin mallara ulaşmasını engelleyen faaliyetlerde bulunamazlar. Vatandaşlarımızı fahiş fiyat artışlarına karşı korumak ve piyasa bozucu faaliyetlere engel olmak amacıyla gerek denetim personelimizce gerekse de Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu aracılığıyla etkin bir mücadele yürütüyoruz. Bakanlık olarak, temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarında spekülasyonlara ve kötü niyetli uygulamaların yapılmasına müsaade edilmeyecektir."

Fahiş fiyat alarmı çaldı! Gıda Komitesi harekete geçti!

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluğa karşı sıkı takip!Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.