24 / 05 / 2022

TİKA Kırgızistan Bişkek'te 60 yataklı hastane inşa edecek!

TİKA Kırgızistan Bişkek'te 60 yataklı hastane inşa edecek!

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana hiç hastane yapılmayan Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) 60 yataklı modern bir hastane inşa edecek. Hastane 70 milyon dolara mal olacak.Kırgızistan Sağlık Bakanlığında düzenlenen törende, "Kırgız-Türk Dostluğu Bişkek Hastanesi" adını taşıyan işbirliği hibe proje anlaşması, Sağlık Bakanı Talantbek Batıraliyev, Bişkek Belediye Başkanı Albek İbrağimov ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil tarafından imzalandı.


Anlaşma çerçevesinde, Türkiye ile Kırgızistan arasında sağlık ve tıp bilimleri alanlarında işbirliğinin artırılması, Türkiye'nin Kırgızistan ile sağlık sektörüyle ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaşmasının amaçlandığı belirtildi. 


Bişkek'te modern tanı ve tedavi tıbbi malzemeleriyle donatılacak hastanede, gastroenteroloji, kardiyoloji, kalp ve damar cerrahisi, girişimsel radyoloji gibi birçok birimin yer alacağı kaydedildi.


Başkentin batısında Çek gazeteci Julius Fuçik'in adını taşıyan parkın içinde inşa edilecek Kırgız-Türk Dostluğu Bişkek Hastanesi, 70 milyon dolara mal olacak. Hastanenin azami 2 buçuk yılda hizmete girmesi hedefleniyor.


Kırgızistan Sağlık Bakanı Batıraliyev, törenden önce yaptığı konuşmada, TİKA'nın Bişkek'te kuracağı modern hastanenin, sağlık sektöründe gelişmelere ivme kazandıracağını vurgulayarak, hibe proje anlaşmasının imza töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi ve TİKA'ya teşekkür etti. Batıraliyev, "Bu çok önemli bir proje. Bugün ülkedeki en büyük projeye imzalar atıldı. Sağlık sektörünü geliştirmeliyiz." dedi. 


Batıraliyev, törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada da, Türkiye'nin bir ay içinde projeyi ihaleye çıkaracağını, ardından hastanenin temelinin atılacağını ifade etti. 


Belediye Başkanı İbrağimov da, Türkiye ile sosyal ve ekonomik işbirliğiyle yakından ilgilendiklerini ifade ederek, TİKA'nın inşa edeceği hastanenin sadece başkentlilere değil tüm Kırgız halkına hizmet vereceğine işaret etti.


TİKA Bişkek Program Koordinatörü Rutbil de Kırgızistan'ın en büyük projesi olacak hastane yapımının, Türkiye ile Kırgızistan arasında dostluğun sembolü olacağının altını çizdi. 


Rutbil, TİKA olarak Kırgızistan'daki sosyal projelere büyük önem verdiklerini belirterek, "Ülkede sağlık sektöründe daha fazla projeyi hayata geçireceğiz. Bu çok özel bir hastane olacak. İnşasında ileri teknolojileri kullanacağız." diye konuştu. 


AA