24 / 05 / 2022

Timsah Arena'nın Bursaspor'a devri için imzalar atıldı!

Timsah Arena'nın Bursaspor'a devri için imzalar atıldı!

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına devam edilen "Timsah Arena Stadı"nın Bursaspor Kulubüne devrini kapsayan protokol imzalandı...
Atatürk Caddesi'ndeki tarihi belediye binasında düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın simgesi, markası, gururu ve her alanda tanıtımında en büyük gücü olan Bursaspor'un güçlenmesi ve dünya markası olmasına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.


Altepe, Türkiye ve Avrupa'da her zaman güçlü bir Bursaspor'un oluşmasını hedeflediklerini belirterek, "Bursa, diğer konularda olduğu gibi kulübüne sahip çıkmada örnek şehirdir. Herkesin görevi Bursaspor'a katkı sağlamak, marka değerini artırmak ve bunu güçlendirmektir" dedi.


Bursaspor'un çok daha iyi yerlerde olması gerektiğini anlatan Altepe, şu anda takımın gidişatının iyi olduğunu ifade etti.


En büyük hedeflerinin, yeşil-beyazlı takımın Spor Toto Süper Lig'de ve Avrupa'da şampiyonluklar elde etmesi olduğunu vurgulayan Altepe, "Bu gerçekleşebiliyor. Bunu Galatasaray yaptı, biz niye yapmayalım. Bursaspor'a devrettiğimiz stadyum, bu yaz aylarından itibaren faaliyet gösterecek. Önümüzdeki sezon en güzel maçlar burada yapılacak. Bu, Bursaspor'a büyük bir güç katacak" değerlendirmesinde bulundu.


İstanbul'da şu anda stadyum yapan kulüpler bulunduğunu ve onların bunun için 10-15 yıllık gelirlerini ipotek altına aldığını, ciddi borç yükü altına girdiğini dile getiren Altepe, "Timsah Arena Stadı"nın, dünyanın en heyecan veren 10 stat projesi arasında yer aldığını hatırlattı.


Dünya Mimarlık Ödülü verilen bir stadyumu Bursaspor'a tertemiz olarak devrettiklerine işaret eden Altepe, şöyle konuştu:


"Bunun katacağı güçle Bursaspor önümüzdeki sezonlarda çok daha güçlü hareket edecek ve bütçesi güçlü olacak. Kasasında para olacak. Stadyumun içindeki tüm birimler localardan kafeteryalara, restoranlardan otoparklarına, reklam alanlarından işletmesine kadar her şey Bursaspor'a devrediliyor. Otoparkından, oradaki iş yerlerinden ve stadın isminden de Bursaspor büyük gelir elde edebilecek. İnşaat aşamasına katkı olması için belli kapılara ve koltuklara isim verilmesi dışında stadın isminden reklamlarına kadar tüm ticari işletmeleri dahil her şeyi Bursaspor Kulübüne bu sözleşmeyle devretmiş oluyoruz. Bu, Bursaspor için bir dönüm noktası."


AÇILIŞ MAÇINA BİR "DÜNYA DEVİ" GELECEK


Altepe, stadyumun açılışında dünya çapında organizasyon yapmak istediklerini ve bu konuyu Bursa ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile paylaştıklarını anlattı.


Erdoğan'ın bazı tavsiyelerde bulunduğunu bildiren Altepe, şunları kaydetti:


"Dünya çapında bir stadyum. Açılış organizasyonu da büyük bir organizasyon olacak. Kulüp, bunun altından kalkamaz. Açılış organizasyonunu da belediye olarak üzerimize alıyoruz. Dünya çapında bir kulüple, şu anda Barcelona gözüküyor, açılışta değişik organizasyonlar da yapılacak. Türkiye'de değil, dünyada ses getiren bir organizasyon olacak. Tüm sorumluluk bizde olacak ve organizasyonu Büyükşehir Belediyesi olarak biz gerçekleştireceğiz. Bunu da kulübümüze hediye ediyoruz. Bu stadın açılışıyla Bursa'da yeni bir dönem başlayacak. Bursaspor'un da şahlanışının başlangıcı olacak."


Bursaspor Kulübü Başkanı Recep Bölükbaşı ise stadyumun devrini tarihi bir olay diye niteleyerek, bundan sonra kulübün borçlarının konuşulmayacağını belirtti.


Stadyumun devriyle kalıcı gelirler bakımından çok büyük bir ivme kazanılacağına dikkati çeken Bölükbaşı, "Yönetim olarak devredilen stadı en iyi şekilde değerlendirerek maddiyata çevirmemiz gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalarımıza başladık. Bursa her şeyi hak ediyor. Biraz daha sabırlı olursak Bursaspor hem ekonomik bakımdan iyi hem de şampiyonluğu kovalayan bir takım olacaktır" ifadesini kullandı.


Daha sonra Altepe ve Bölükbaşı devir protokolüne imzalar atıldı.


Sabah