Elmadağ'da kentsel dönüşüm çalışması için imzalar atıldı!

Elmadağ'da kentsel dönüşüm çalışması için imzalar atıldı!

Elmadağ'da kentsel dönüşüm çalışması için imzalar atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Elmadağ Belediyesi arasında imzalanan protokolle, kentsel dönüşüm kapsamında ilçedeki 2 bin 772 konut yenilenecek.


Ankara'nın Elmadağ ilçesinde toplam 2 bin 772 konutun yenilenmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Elmadağ Belediyesi arasında kentsel dönüşüm protokolü imzalandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, protokol imza töreninde, kentsel dönüşüm alanında başlattıkları seferberliğe yeni bir halka daha eklediklerini söyledi. Elmadağ'da çok güzel bir proje ortaya çıkarıldığını ifade eden Güllüce, ilçede çok uzun sürmeyecek bir zaman diliminde örnek bir projenin hayata geçirileceğini kaydetti. 


Güllüce, Elmadağ'da proje sayesinde insanların huzur içinde yaşayacağı, ibadethanesinden okuluna kadar içerisinde her türlü sosyal donatı mekanının bulunduğu ve çağın ihtiyaçlarının tümünün karşılanacağı bir dönüşüm gerçekleşeceğini anlattı. Vatandaşların en iyi standartlardaki mekanlarda yaşamasını ve deprem gibi afet risklerine karşı riskli binaların ortadan kaldırılmasını arzu ettiklerini vurgulayan Güllüce, "Projeyle Elmadağ'da 2014 Türkiye'sinin, yeni Türkiye'nin standartlarına uygun bir şehir, yaşam alanı oluşacak. 


Başta belediye başkanımız olmak üzere emeği geçenler^teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. Belediye başkanlarına çağrı Kentsel dönüşümün vatandaşlar ve belediyeler tarafından da yapıldığını bildiren Güllüce, Elma Dağ'daki gibi Bakanlığın uhdesinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının da bulunduğunu söyledi. Güllüce, şöyle devam etti: "Parti farkı gözetmeksizin tüm belediye başkanlarımız, Elmadağ Belediye Başkanımız  bu işe girmiş, çalışan, örnekler ortaya koyan beledi^?, başkanlarımız gibi onlar da gelsinler. Birlikte, Türkiye'yi yenileyelim. Yeni Türkiye'nin yeni semtlerini, yeni ilçelerini oluşturalım. Afet riski bulunmayan mekanlara kavuşalım." Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin de hak sahipleriyle görüşmelerin yapıldığına işaret ederek, "Bölgedeki hak sahibi bin 239 vatandaşın 450'si ile görüşülmüştür. 


Bunların da yaklaşık yüzde 30'u ile sözleşme imzalanmıştır" dedi. Konuşmaların ardından Bakan Güllüce ve Elmadağ Belediye Başkanı Şahin, protokolü imzaladı. 


8 yılda tamamlanacak


Proje kapsamında 71.5 hektarda 2 bin 772 konutun dönüşümü sağlanacak. 1239 hak sahibinin bulunduğu bölgede, yerinde dönüşüm uygulanacak. Bölgedeki dönüşüm, diğerlerinden farklı olacak. Hak sahipleri, evlerinden çıkmadan, 10,5 hektarlık rezerv alan 1. Etap'ta 595 konutun inşaatı başlayacak. 5 etap halinde yapılacak"dönüşümdeki bu uygulamayla bakanlığın kira yardımı yükü hafifleyecek. Fizibilite çalışmalarına göre, hak sahiplerinin yüzde 50'si konutlarını borçsuz alabilecek. Birden fazla konut alma hakkı bulunanlara ise uygun koşullar sunulacak. 


Konutlar tasarlanırken, aile ve mevcut konutların büyüklükleri dikkate alındı. Bina yükseklikleri ve yoğunlukları, vadi boyunca devam eden peyzajla azalacak. Binalar, 2 kattan başlayarak 8 kata kadar yükselecek. Dönüşüm alanı, sosyal donatı ve kültürel alanları, sağlık ve spor tesisleri, camileri, ticari üniteleriyle Elmadağ'ın incisi olacak. Rekreasyon alanında, sosyal tesisler, kafeteryalar, süs havuzları, çocuk oyun alanları yer alıyor.


Dünya