TMSF ile İş anlaştı, Toprak'ın gayrimenkulleri satışa hazır

TMSF ile İş anlaştı, Toprak'ın gayrimenkulleri satışa hazır

TMSF, Halis Toprak'ın İş Bankası'na olan 2.5 milyar dolarlık borcunu devraldı. Hacizli gayrimenkullerin satışının önündeki engel ortadan kalktıEl konulan Toprakbank'ın sahibi Halis Toprak'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na borcu 4 milyar dolara çıktı. 2001 yılında el konulan Toprakbank nedeniyle fona toplam 1.5 milyar dolar borcu bulunan Halis Toprak'ın İş Bankası'na olan borcu da TMSF'ye geçti.
Söz konusu borç faizleriyle birlikte 2.5 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. TMSF geçen ay yaptığı anlaşmayla bu borcu devralmak için İş Bankası'na 153 milyon dolar ödedi. TMSF bu yolla İş Bankası'nın Toprak grubuna ait gayrimenkullerinin üzerindeki hacizleri de devraldı.
Böylece ihaleye çıktığı ve uzun süredir satamadığı gayrimenkullerin satışının önündeki engelleri de kaldırmış oldu.
TMSF, Toprak grubunun Yeniköy'deki Carlton Oteli'nin arazisini, Yeniköy'de oturduğu Aslanlı Köşk'ü, Libadiye'deki araziyi, Sarıkamış'taki beş yıldızlı otelle gruba ait fabrika ve gayrimenkulleri İş Bankası'nın hacizleri nedeniyle satamıyordu.Tahsilat 40 milyon dolar
Toprakbank'a içini boşalttığı gerekçesiyle 30 Kasım 2001'de el konduğunda toplam zararı 879 milyon dolardı. Bankanın eski sahibi Halis Toprak'ın TMSF'ye olan borcu 10 yıllık geri ödeme protokolü imzalandığı 2005'e kadar 1.5 milyar dolara çıktı.
Halis Toprak TMSF'yle imzaladığı protokolde 2.5 katrilyon liralık (1.5 milyar dolar) borcu ödemeyi kabul ederken, yapılan indirimlerden sonra 450 milyon dolarlık protokol imzaladı. Toprak'ın iki yıldır yaptığı geri ödeme ise 40 milyon dolarda kaldı.
Toprakbank nedeniyle TMSF'ye toplam borcu 1.5 milyar doları bulan Halis Toprak'ın İş Bankası'ndan devralınan 2.5 milyar dolarla birlikte fona borcu 4 milyar doları buldu.
Öte yandan TMSF, muhammen bedellerinin toplamı yaklaşık 6 milyon YTL olan ve aralarında Toprak'a ait villaların da yer aldığı 10 taşınmazı perşembe günü satışa çıkarıyor. Satışa konu gayrimenkullerden üçü Beşiktaş'taki Toprak Villaları'ndan oluşuyor. Villaların muhammen bedeli 3.9 milyon YTL düzeyinde.