TOBB'dan hızlı trene 5 yıldızlı istasyon

TOBB'dan hızlı trene 5 yıldızlı istasyon

Hızlı trenin Ankara istasyonunu TOBB inşa edecek. Otel, alışveriş merkezi, kültür tesisini içinde barındıracak olan istasyon yap-işlet-devret modeliyle yapılacak.
Hilton da 5 yıldızlı otel yapacak 2008 yılı ortasında sefere başlayacak olan hızlı tren için Ankara'ya '5 yıldızlı' bir istasyon inşa edilecek. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ankara'da bünyesinde otel, alış-veriş merkezleri, kültür ve sosyal tesisler ile lüks lokanta ve restoranların bulunacağı hızlı tren istasyonunu inşa etmek ve işletmek için TCDD ile görüşmeye başladı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türkiye'nin ilk hızlı treninin tesliminin ardından Madrid'de gazetecilere açıklamalarda bulundu. Karaman, Ankara'da yeni bir gar binası inşa edeceklerini, bu garın Ankara- İstanbul hızlı tren hattının ilk istasyonu olacağını söyledi. İstasyon projesi için ihale açtıklarını anımsatan Karaman, "İhaleye, istasyonun bulunduğu bölgelde ne gibi ihtiyaçların olduğunu tespit edebilen firmalar katıldı. İhaleyi, yurt dışında bir firma kazandı. Firma, projesini hazırladı" dedi. Karaman, Ankara'da inşa edilecek istasyonun bir cazibe merkezi olacağını vurgulayarak, "Biz Ankara'ya çağın gerektirdiği, tren yolcuların rahat edebileceği içinde alışveriş merkezleri, lokantası, oteli, kültür merkezleri olan bir proje yapmayı planlıyoruz. Kızılay'ın komşusu Gar'da, yeni bir cazibe merkezi oluşturmayı düşünüyoruz" dedi. Karaman, istasyonda günde en az 50 bin yolcuyu ağırlayacaklarını söyledi.


TOBB PROJEYE TALİP


Karaman, TOBB'un projeye talip olduğunu belirterek, "TOBB, bu projeyi yap-işlet-devret modeliyle yapmak istiyor. Projenin, 100 milyon dolar dolayında bir maliyeti var" dedi. Karaman, TOBB'la anlaşmaya sıcak baktıklarını vurgulayarak, "Çünkü TOBB gümrük kapılarının yapımında çok başarılı oldu" dedi. Karaman, projenin önünde küçük bir sıkıntı bulunduğunu kaydederek,  Ankara  Büyükşehir Belediyesi'nin bu alanda ticari faaliyet yürütülmesine izin vermediğini vurguladı. Karaman, sorunu çözmek için belediye ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi.


Hilton da 5 yıldızlı otel yapacak


Hilton da 5 yıldızlı otel yapacak KARAMAN, proje kapsamında yer alan otelle ilgili olarak dünyanın önde gelen otel işletmecilerinden Hilton'un da devrede olduğunu söyledi. Karaman, Hilton'un proje içinde yer alacak 5 yıldızlı otele talip olduğunu vurguladı. Karaman, TCDD'nin eski ikinci bölge binası ile halen misafirhane olarak kullanılan binanın otele dönüştüreleceğini açıkladı.


(Sabah)