TOKİ 100 bin konut İstanbul 2020 projeleri!

TOKİ 100 bin konut İstanbul 2020 projeleri! TOKİ 100 bin konut İstanbul 2020 projeleri!

TOKİ 100 bin konut İstanbul 2020 projelerinin hangi ilçelerde olacağı belli oldu. İstanbul TOKİ projelerinde 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon daire tipleri yer alacak.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yeni projeler için düğmeye bastı. Başvuru döneminin bugün itibariyle başladığı 100 bin sosyal konut projesi için son başvuru tarihi 15 Ocak 2020 olarak belirlendi.

TOKİ 100 bin yeni konut kampanyasında mega kent İstanbul’da tam 10 bin konut inşa edilecek. İstanbul’daki konutlar Arnavutköy Hadımköy, Sancaktepe, Şile Ağva, Tuzla Orhanlı ve Tuzla Aydınlı’da yer alacak.

Türkiye'nin 7 bölgesi 81 ilinde yer alacak olan 100 bin yeni konutun maliyeti 17 milyar 300 milyon TL olarak belirlendi.

2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon daire seçeneklerinin yer alacağı  TOKİ  İstanbul 2020 projeleriyle işçi, memur, ev hanımı, esnaf ve özellikle dar gelirli aileler ev sahibi olacak.

TOKİ 100 bin yeni konut İstanbul projelerinde yer alacak 2+1 dairelerin brüt alanı 75 ila 85 metrekare arasında, 3+1 dairelerin brüt alanı 100 metrekare.

TOKİ 100 bin konut İstanbul 2020 projeleri başvuru şartları 2020!

TOKİ İstanbul 100 bin yeni konut 2020 projeleri için başvurular T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin Proje şehrinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığıyla kabul edilecek.

Başvuru Bedeli 2+1: 500 lira
Başvuru Bedeli 3+1: 1.000 lira

Başvurular; 3 kategoride kabul edilecektir;

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
2. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımız”
3. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında  “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecektir.

Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati İdarenin web sayfasında duyurulacaktır.

Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.

Konutların,  adet, brüt metrekare,  net metrekare ve fiyat bilgileri ihale sonrası kesinlik kazanacaktır.

ÖDEME:
Hak sahiplerine konutlar;
Satış fiyatının  yüzde 10’u peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar),  kalan tutarın tamamı aylık % 0.49 oran  ve 240 ay vade ile ödenecektir. (T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından  konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır.)

Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

Projenin yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecektir.

TOKİ 100 bin yeni konut İstanbul ucuz konut başvuru şartları neler 2020

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;


1-T.C. vatandaşı olması,

2-Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

3-Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

4-Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

5-Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

6-Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

7-Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.
 

Yatay mimari anlayışıyla inşa edilecek olan TOKİ 100 bin yeni konut projesi mahalle kültürünü yansıtacak. İnşaatları 2020 yılının ilk çeyreğinde başlayacak olan TOKİ İstanbul 2020 projelerindeki konutlar zemin artı 2, zemin artı 3 ya da zemin artı 4 biçiminde tasarlandı.

TOKİ 100 bin konut İstanbul 2020 fiyatları
75 metrekarelik 2+1'ler 140 bin lira ile 161 bin lira
85 metrekarelik  2+1'ler 157 bin lira ile 180 bin lira
100 metrekarelik  3+1'ler 160 bin lira ile 210 bin lira arasında değişen fiyatlarla satılacak.

İstanbul TOKİ projelerinin ödeme planı şu şekilde;

 

TOKİ 2020 ucuz konut kampanyasının tüm detayları!