TOKİ 20 müteahhidi kara listeye aldı

TOKİ 20 müteahhidi kara listeye aldıKötü iş yapan müteahhitleri kara listeye aldıklarını belirten TOKİ Başkanı Bayraktar, portföylerindeki 400 müteahhidin 20'sinin iş yapamayacak durumda olduğunu kaydetti.


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 2008'i kalite yılı ilan ettiklerini anımsatarak,  TOKİ  bünyesinde denetim birimlerini arttırdıklarını söyledi. Bayraktar, müteahhitler için karne tutarak kötü iş yapan müteahhitleri kara listeye alındığını açıkladı. Şu anda portföylerinde bulunan 400 müteahhidin 20 tanesinin işi yapamayacak durumda olduğunu, bunların 40'ının da çok iyi müteahhitlerden oluştuğunu anlatan Bayraktar `Kalan 300 tanesinin içinde iyisi de kötüsü de var. Kötülerin yanında bir 20 tane daha var ki, onlar da çok zayıf. Çok sıkı denetleyeceksin, yardım edeceksin, beraber işi yapacaksın' dedi. Bayraktar, kötü müteahhide iş vermemek için bu müteahhitlerin aldıkları ihaleleri komisyon kararıyla iptal ettiklerini bildirdi. TOKİ Başkanı Bayraktar `Ne yaparsak yapalım, Türkiye'de müteahhit yapısı istendiği seviyede değil' diye yakındı. Bayraktar, şöyle konuştu: `Hiçbir iş beceremeyen, kalfa bile olamayan gelip müteahhit oluyor. Bu nedenle biz artık müteahhitlere puan veriyoruz. İyi müteahhitle, orta halli ve kötü müteahhit arasındaki farkları somut bir şekilde ortaya çıkarmak için müteahhitleri sürekli izliyoruz. Tabi bunun yasal dayanağının da olması lazım. İşi yapamayanların iş almasını engellemeliyiz. Yoksa geliyor ihaleye, hesap, kitap yapmadan işi alıyor, hem kendi başına, hem bizim başımıza bela oluyor.'

Ataşehir'de 10 bankalık yer var
Bayraktar, kamu bankalarının İstanbul'a taşınması doğrultusunda Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası ile görüşmelerinin sürdüğünü Merkez Bankası'ndan ise bugüne kadar herhangi bir talep gelmediğini belirten Bayraktar `Talep gelirse, yerimiz var. Ataşehir'de 10 banka sığdıracak kadar büyük bir alanımız var' diye konuştu.

KIYMET SEZER /STAR