TOKİ, Ankara'daki 85 bin 979 konutun inşaatını tamamladı!

TOKİ, Ankara'daki 85 bin 979 konutun inşaatını tamamladı! TOKİ, Ankara'daki 85 bin 979 konutun inşaatını tamamladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Başkanı Ömer Bulut yaptığı açıklamada, başkent Ankara'da inşa ettikleri 94 bin 994 konutun 85 bin 979'unu tamamlayarak vatandaşlara teslim ettiklerini söyledi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Başkanı Ömer Bulut Ankara'da inşa ettikleri 94 bin 994 konutun 85 bin 979'unu tamamlayarak vatandaşlara teslim ettiklerini belirtti.

TOKİ tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bulut, Sincan, Kuzeykent ve Mamak'taki tamamlanan projeler ile şantiye alanlarında incelemeler yaptı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, incelemelerine Sincan Saraycık Mahallesi'nde inşaatı 3 bölgede 7 etap halinde devam eden Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm Projesi ile başlayan Bulut, vatandaşların en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'nin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kurulduklarını belirtti.

Bulut, Sincan'daki projenin 5 bin 701 konuttan oluştuğunu, bunun 1945'ini tamamlayıp vatandaşlara teslim ettiklerini söyledi.

Ömer Bulut daha sonra Esenboğa Havalimanı güzergahındaki Kuzeykent Projesi kapsamında teslim aşamasına gelen konutları inceledi.

Kuzeykent Projesi ile yeni bir yaşam alanının oluştuğunu belirten Bulut, "Kuzeykent Projesi çok yönlü ve vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapıldı. Proje içerisinde, yürüyüş yolları, mini futbol sahası, basketbol oyun alanı, basketbol antrenman sahası, voleybol sahası, spor aletleri, masa tenisi, kaykay pisti, spor salonu, açık ve kapalı yüzme havuzları yer alıyor. Ayrıca, çocuk oyun alanları, eğitici oyun duvarları, çocuk yüzme havuzu, spor alanları ve geniş yeşil alanlar ile çocuklarımız yeşille iç içe bir yaşama kavuşuyor." şeklinde konuştu.

Kuzeykent Projesi kapsamında yapılan konutlarda yaklaşık 40-50 bin nüfusun yaşayacağını dile getiren Bulut, Kuzeykent konutlarında yaşamın başladığını ve açık satışla konut satışlarının da devam ettiğini söyledi. Bulut, vatandaşların satışta olan konutları gezebileceğini ve satış ofisindeki yetkililerden bilgi alabileceklerini belirtti.

- Mamak'ta kentsel dönüşüm hızla devam ediyor

Mamak'ta kentsel dönüşüm ve gelişim projelerini de denetleyen Bulut, afet riskinin ve çarpık kentleşmenin yoğun olduğu yerlerde, farklı ihtiyaçları ve değişimleri göz önüne alarak sürdürülebilir dönüşümü esas alan, sosyal adaleti, sosyal bütünleşmeyi, yerel kalkınmayı, tarihi, kültürel mirası ve doğal çevreyi koruyan bütünleşik bir yaklaşım ile projeleri geliştirdiklerini belirtti.

Ankara il genelinde  TOKİ  tarafından birçok kentsel dönüşüm projesinin yürütüldüğünü söyleyen Bulut, "19 Mart 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum'un katılımıyla temelini attığımız 548 konutun yapımı bugün önemli bir aşamaya geldi. Konutlarımızı en kısa sürede tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz." şeklinde konuştu.

Bulut, "TOKİ olarak başkentte inşa ettiğimiz 94 bin 994 konutun 85 bin 979'unu tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim ettik. Başkentte ayrıca, 7 hastane, 30 lise, 60 ilkokul, 5 kütüphane, 13 sağlık ocağı, 56 cami, 77 engelsiz yaşam binası, 22 spor salonu ve 61 ticaret merkezi inşa ettik." dedi.

TOKİ 50 bin sosyal konut projesinde teslimler başladı!

TOKİ'den  Ankara  Kızılcahamam'a 95 yeni konut!