TOKİ Damga Vergisi'ni iade edecek

TOKİ Damga Vergisi'ni iade edecekTOKİ için vergi muafiyeti gelince ev alanlar iki kez Damga Vergisi ödeme yükünden kurtuldu.


Böylece 6 Haziran 2008 tarihinden sonra TOKİ'den ev alanlara, ödedikleri Damga Vergisi'nin yarısını alma hakkı doğdu.  
 
Harçlar Kanunu'nda yapılan değişiklikle söz konusu tarihten sonra ödenen Damga Vergisi'nin yarısı iade ediliyor. Bu süre içinde Toplu Konut İdaresi'nden (TOKİ) ev alanlar peşinatı yatırdıkları bankalara başvurarak paralarını alabilecek. Yasalara göre 100 bin YTL'lik bir ev için ortalama 1.500 yeni lira Damga Vergisi ödeyen vatandaşlara 750 YTL'si geri veriliyor.

Bugüne kadar 350 binden fazla konut yapan TOKİ, bir adım daha atarak vatandaşı rahatlattı. Konut almak isteyenlerin üzerindeki çift Damga Vergisi yükünden birinin kaldırılması için Maliye Bakanlığı'na başvuran İdare'nin talebi kabul edildi. Harçlar Kanunu'nda yapılan değişiklikle söz konusu satışlar için vergi muafiyeti geldi. 6 Haziran 2008 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan iki kez Damga Vergisi ödeme zorunluluğu ortadan kalktı. Damga Vergisi için peşinatla birlikte ödenen paranın yarısı bundan böyle vatandaşın cebinde kalacak.

Bu arada sistem uyumunun  TOKİ  ile bankalar arasında geç tamamlanması sebebiyle son iki ay içerisinde ev almak için peşinat yatıranlar iki kez Damga Vergisi ödemek zorunda kaldı. Gecikmelerin vatandaşı mağdur ettiğini dikkate alan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bir yazıyla ilgili kurumları uyardı. Geçen pazartesi günü de bankalarla aradaki sistem uyumu tamamlandı. Böylece hak sahipleri Damga Vergisi muafiyetinden iki ay gecikmeli olarak yararlanmaya başladı. 6 Haziran'dan sonra peşinat yatıranlar ise bankalarına başvurarak ödedikleri Damga Vergisi tutarının yarısını geri alabiliyor. Ziraat Bankası yetkilileri, düzeltmenin 11 Ağustos 2008 tarihi itibarıyla banka dekontlarına yansıdığını belirtiyor. 2 aylık dönemde geriye dönük olarak vatandaşlara paralarının yarısını ödediklerini belirten yetkililer, "Ev taksitleri için açtığımız hesaplara yatırıyoruz. Hesap açtırmayanların da bankamıza başvurarak elden ödeme alması gerekiyor." bilgisini veriyor.

100 bin YTL'lik evde 720 YTL'yi geçiyor

Son iki ayda Damga Vergisi muafiyetine rağmen TOKİ'den konut alan binlerce kişi çift Damga Vergisi ödedi. 30 Haziran 2008'de peşinat yatıran İsmail Altın da bu hak sahiplerinden biri. 96 bin YTL'lik ev için 1.434 yeni lira Damga Vergisi ödeyen Altın, vergi muafiyetinden arkadaşı aracılığıyla haberdar olmuş. TOKİ'den ev alan arkadaşının Damga Vergisi'nin yarısını ödediğini öğrenince Ziraat Bankası'na başvurduğunu belirten Altın, "Arkadaşın yatırdığı dekontta Damga Vergisi benimkinin yarısı gözüküyordu. Hemen bankayı aradım. Görevliler şubeye gidip paramı alabileceğimi söyledi. 717 YTL cebimde kalınca piyangodan para çıkmış gibi oldu." dedi.
 
Hasan Bozkurt / Zaman