TOKİ Ilısu konutları Haziran'da teslim ediliyor!

TOKİ Ilısu konutları Haziran'da teslim ediliyor!Toplu Konut İdaresi (TOKİ), evleri sular altında kalacak köylüler için yaptığı yeni konutları, haziran ayından itibaren sahiplerine verecekYapımı uluslararası tartışmalara sebep olan Ilısu Barajı'nın altında kalacak olan Ilısu köyünün yeni yerine taşınmasına ilişkin inşaat çalışmaları tamamlandı. 

 İlk etapta 48 konut teslim edilecek. Ilısu köyünün yeni yerleşim planı, ev tipi, cami ve köy konağına kadar tüm yapılar vatandaşların talepleri dikkate alınarak oluşturuldu. Konutları gezen hak sahipleri binaları beğendi. Aralarında Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesi ile Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak'a bağlı köylerin de bulunduğu yerleşim alanları, aşama aşama hak sahiplerine teslim edilecek.

Ilısu Barajı'nın en önemli yerleşim alanını oluşturan Hasankeyf'in taşınması projesinde ilçenin taşınacağı bölgenin altyapı çalışmaları da başladı. İhaleyi kazanan Mehmet Güneş inşaat firması, 1. Etap çalışmaları kapsamında kanalizasyon, elektrik, su ve yol projelerini 300 günde tamamlayacak. DSİ tarafından Hasankeyf merkezinde 596 hane hak sahibi olarak belirlendi. Vatandaşlar, eski evlerini peşinata saydırarak belirledikleri konut tipine göre, 5 yılı ödemesiz 20 yıl vade farksız taksitlerle evlerine kavuşacak. Hasankeyf'ten çıkarılacak tarihi eserlerin korunması için müze yapılırken, ilçenin sembolü olan tarihi köprüsü ve El-Rızk Camii'nin benzerleri inşa edilecek.
Zaman

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

TOKİ, Ilısu konutlarını teslim ediyor

Ilısu baraj gölü altında kalacak olan Ilısu Köyü'nün yeni yerine taşınmasına ilişkin inşaat çalışmaları tamamlandı.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Ilısu köylüleri için yaptığı yeni konutları, hazirandan itibaren sahiplerine teslim edecek. TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, Ilısu Köyü'nün güvenli yere taşınması amacıyla geçen yıl yapımına başlanan 48 konutun inşaatı tamamlandı. Açıklamada, barajdan ilk etkilenecek yerleşim birimlerinden biri olan Ilısu Köyü'nün yeni yerleşim planının, ev tipinin, cami ve köy konağına kadar tüm yapıların vatandaşların talepleri dikkate alınarak oluşturulduğu belirtilirken ayrıca, fiziksel koşullar, tarih, gelenekler, kültür, mimari özellikler, iklimin de göz önünde bulundurulduğu vurgulandı. Açıklamaya göre, Ilısu Barajı'nın en önemli yerleşim alanını oluşturan Hasankeyf'in taşınması projesinde ilçenin taşınacağı bölgenin altyapı çalışmaları da başladı. 24 Mart'ta yapılan ihaleyi kazanan Mehmet Güneş İnşaat, 1. Etap çalışmaları kapsamında kanalizasyon, elektrik, su ve yol projelerini 300 günde tamamlayacak.
Star

Hasankeyf taşınıyor 
 
Çalışmalar tamamlandı, TOKİ, sular altında kalacak Hasankeyf'i Yeni Ilısu'da yaşatacak

YapImI uluslararası tartışmalara neden olan Ilısu Barajı'nın baraj gölü altında kalacak olan Ilısu Köyü'nün yeni yerine taşınmasına ilişkin inşaat çalışmaları tamamlandı. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), evleri baraj suları altında kalacak Ilısu Köylüleri için yaptığı yeni konutları, Haziran ayından itibaren sahiplerine teslim edecek.

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, Ilısu Köyü'nün güvenli yere taşınması amacıyla geçen yıl yapımına başlanan 48 konutun inşaatı tamamlandı. Açıklamada, barajdan ilk etkilenecek yerleşim birimlerinden biri olan Ilısu Köyü'nün yeni yerleşim planının, ev tipinin, cami ve köy konağına kadar tüm yapıların vatandaşların talepleri dikkate alınarak oluşturulduğu belirtilirken, ayrıca, fiziksel koşullar, tarih, gelenekler, kültür, mimari özellikler, iklimin de göz önünde bulundurulduğu vurgulandı. Yeni konutların hak sahiplerine gezdirildiği ve hak sahiplerinin konutları beğendiği kaydedildi.

Evler 5 yıl ödemesiz

TOKİ, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü (AİGM) arasında imzalanan üçlü protokol çerçevesinde bölgede yapılan çalışmalar,  TOKİ  tarafından yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında, aralarında Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesi ile Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak'a bağlı köylerin de bulunduğu yerleşim alanları, aşama aşama yapılarak hak sahiplerine teslim edilecek.

Yürütülen proje faaliyetlerinde kentin mimari, kültürel ve tarihi özellikleri ile halkın yaşam biçiminin dikkate alındığı vurgulanırken, DSİ tarafından Hasankeyf ilçe merkezinde 596 hanenin hak sahibi olarak belirlendiği hatırlatıldı. Vatandaşlar, 7 farklı konut tipi arasından seçim yaparken, eski evlerini peşinata saydırarak belirledikleri konut tipine göre, 5 yılı ödemesiz 20 yıl vade farksız taksitlerle yeni evlerine kavuşacaklar.

Açıklamada TOKİ'nin Hasankeyf'in zengin tarihi birikimini dikkate alarak yeni yerleşim alanında "kültürel park alanı ve müze projesi" geliştirdiği belirtildi. Yapılacak arkeolojik kazılar sonucunda çıkarılacak tarihi eserler bu müzede sergilenecek. Açıklamaya göre, Hasankeyf'in sembolü olan tarihi köprüsü ve El-Rızk Camii'nin yaşatılması amacıyla orijinallerinden esinlenilerek yeni yerleşim yerinde benzer bir cami ve köprü yapılacak. Yeni Hasankeyf'e ayrıca, TOKİ tarafından hükümet konağı, belediye hizmet binası, ilçe emniyet amirliği, ilçe jandarma komutanlığı, PTT gibi kamu binaları ile ticaret merkezi, cami ve sağlık merkezi yapılacağı kaydedildi.
Vatan