TOKİ İstanbul ucuz konut başvuru şartları 2020!

TOKİ İstanbul ucuz konut başvuru şartları 2020! TOKİ İstanbul ucuz konut başvuru şartları 2020!

TOKİ İstanbul ucuz konut başvuru şartları 2020 haberimizde yer alıyor. İstanbul TOKİ projelerindeki konutlar 2+1 ve 3+1 şeklinde tasarlandı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından hayata geçirilecek olan 100 bin sosyal konut için başvuru heyecanı başladı. 

İnşa edilecek konutların 10 bin tanesi mega kent İstanbul'da yer alacak. Peki TOK İstanbul 2020 başvuruları ne zaman başlıyor? İşte  TOKİ  İstanbul ucuz konut başvuru şartları 2020...

TOKİ 100 bin sosyal konut projesi Türkiye'nin 7 bölgesinde 81 ilde hayata geçirilecek. Projelerin toplam maliyeti 17 milyar 300 milyon TL olarak açıklandı.

TOKİ İstanbul ucuz konut projelerinde yer alan daireler 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon şeklinde tasarlandı. Projeler için başvurular 16 Aralık 2019 ve 15 Ocak 2020 tarihleri arasında kabul edilecek.

TOKİ 100 bin konut İstanbul projeleriyle işçi, memur, ev hanımı, esnaf ve özellikle dar gelirli aileler ev sahibi olacak.

İstanbul TOKİ 2020 projelerinde yer alacak 2+1 konutların brüt alanı 75 ila 85 metrekare arasında, 3+1 konutların brüt alanı 100 metrekare olarak belirlendi.

TOKİ İstanbul ucuz konut başvuru şartları 2020!


TOKİ İstanbul 100 bin konut 2020 projesi için başvurular T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin Proje şehrinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığıyla kabul edilecek.

Başvuru Bedeli 2+1: 500 lira
Başvuru Bedeli 3+1: 1.000 lira

TOKİ İstanbul 2020 projesi için başvurular; 4 kategoride alınacak;

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
2. Kategori olan “En az yüzde 40 Engelli Vatandaşlar”
3.Kategori olan “Emekli Vatandaşlar”
4. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

Başvurusu toplanacak konutların ihaleleri yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında  “Hak Sahibi Belirleme” kuraları çekilecek.

Satışa çıkarılan konutlar için kura çekilişi yapılması durumunda kura yeri ve saati İdarenin web sayfasında duyurulacak.

Satışa çıkarılan daire sayısından daha az başvuru olması durumunda başvuru yapanlar tarafından satın alınacak evler Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecek.

TOKİ İstanbul ucuz konut ödeme şartları

Hak sahiplerine konutlar;
Satış fiyatının  yüzde 10'luk kısmı peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar),  kalan tutarın tamamı aylık yüzde 0.49 oran  ve 240 ay vade ile ödenecektir. (T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından  konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır.)

Taksit ödemeleri ise sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak.

Projenin yeterli talebin oluşmaması ya da mücbir sebepler sebebiyle projenin gerçekleştirilememesi durumunda ise başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecek.

TOKİ İstanbul ucuz konut başvuru şartları 2020

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

1-T.C. vatandaşı olması,

2-Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 seneden az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

3-Konut satın almak için başvuruda bulunan vatandaşların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

4-Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5 bin 500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6 bin TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

5-Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.

6- Başvuruları yapacak vatandaşların; 25 yaşını tamamlamaları gerekiyor.

7-Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar yüzde 10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu şehir sınırları içerisinde son 3 senedir oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler talep edilecek.

8-Vefat eden emeklilerin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. ( Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları hariç)

TOKİ 100 bin konut İstanbul projeleri yatay mimari anlayışıyla inşa edilecek. İnşaatları 2020'nin ilk çeyreğinde başlayacak olan projeler mahalle kültürünü yansıtacak. İstanbul TOKİ'de yer alan konutlar zemin artı 2, zemin artı 3 ya da zemin artı 4 biçiminde tasarlandı.

TOKİ İstanbul 2020 konut fiyatları
75 metrekare alana sahip 2+1'ler140 bin lira ile 161 bin lira
85 metrekare alana sahip  2+1'ler 157 bin lira ile 180 bin lira
100 metrekare alana sahip  3+1'ler 160 bin lira ile 210 bin lira arasında değişen fiyatlarla satılacak.

TOKİ 2020 ucuz konut kampanyasının tüm detayları!

100 bin sosyal konut projesi 13 soruda tüm detaylarıyla!