TOKİ Kayabaşı konutlarının inşaatı başlıyor

TOKİ Kayabaşı konutlarının inşaatı başlıyor TOKİ Kayabaşı konutlarının inşaatı başlıyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul'da hayata geçireceği 65 bin konutluk Kayabaşı Dönüşüm Projesi'ne başlıyor.Küçükçekmece'de bulunan yaklaşık 6,5 milyon metrekarelik alanda yapılacak dönüşüm projesinin ilk etabında 8 bin 264 konut satılacak. Bu konutların bin 60'ı deprem nedeniyle yıkılma riski bulunan konutların sahiplerine satılacak. 2 bin 104 konut alt gelir grubuna ayrılırken, 5 bin 100 konut Halk Bankası aracılığı ile satılacak. Konutlar için başvurular 24 Kasım'da başlayacak ve 26 Aralık'a kadar talepler alınacak. Başvuru sırasında, alt gelir grubundaki konutlar için bin YTL, diğer sosyal konutlar için 2 bin YTL başvuru ücreti alınacak. Konutları yıkılma riski bulunanlara ve diğer ilgilenenlere satılacak B1 tipi konutların fiyatı 85 bin YTL'den, taksiti 500 YTL'den, C Tipi konutların fiyatı 130 bin YTL, taksitleri 834 YTL'den başlıyor. Bu konutların satışlarında ise 120 ay vade uygulanacak.

Proje kapsamında sosyal konutların yanı sıra üst gelir grubu için lüks konutlar da inşa edilecek. Uydukent olarak tasarlanan projede, 11 adet Taksim Meydanı büyüklüğündeki 158 bin 700 metrekarelik alan ağaçlandırılacak. 16 Ali Sami Yen Stadı büyüklüğünde rekreasyon alanı yer alacak. Kayabaşı bölgesinde yapılacak ticaret ve iş merkezleri TOKİ'yi finansal açıdan rahatlatacak. Konut ve ticari alanların satışlarından elde edilecek gelirle Kayabaşı projesinin finansmanı gerçekleştirilecek, farklı bölgelerdeki konut projelerine de kaynak sağlanacak.

Kayabaşı Dönüşüm Projesi kapsamında yapılacak evlerin büyüklüğü, ücreti ve diğer ayrıntılı bilgileri TOKİ'nin "www.toki.gov.tr" uzantılı internet sitesinde görülebilecek.

Zaman