TOKİ kimlere faizsiz konut kredisi veriyor?

TOKİ kimlere faizsiz konut kredisi veriyor?

TOKİ tarafından her yıl yazılı kriterleri taşıyan vatandaşlar için belli bir miktar para, faizsiz konut kredisi veriliyor. Peki, TOKİ kimlere faizsiz konut kredisi veriyor, başvurular nasıl yapılıyor?Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından her yıl kanunda yazılı kriterleri taşıyan vatandaşlara faizsiz konut kredisi veriliyor. Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre, vatandaşlar  TOKİ  tarafından kullandırılan faizsiz konut kredisi ile ilgili detayları merak ediyor.  Peki kimler faizsiz konut kredisi alabilir, faizsiz konut kredisi için başvurular nereye, ne şekilde yapılır? İşte faizsiz konut kredisiyle ilgili tüm merak edilenler...

Kimler yararlanabilir?

Kanunda yazılı kriterlere göre, göre harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle kendilerine aylık bağlananlara (5434, 5510, 2330 sayılı Kanun ilgili maddeleri), ilgili kanunlar kapsamına giren sebeplerle hayatını kaybedenlerin dul ve yetimlerine, harp veya vazife malullüğü aylığı almaktayken faizsiz kredi hakkından yararlanmaksızın hayatını kaybedenlerin dul kalan eşine, eşi hayatta değilse veya evlenmiş ise en az aylıkta biri olmak koşuluyla müşterek tüm çocuklarına, çocukları da yok ise öncelikle anaya olmak üzere anne ve babası TOKİ'nin faizsiz kredisinden yararlanabilir.

Nasıl başvurulur?

Krediden yararlanabilmek için, T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü) alınacak hak sahibi olduğuna dair belge ile Ziraat Bankası'na başvuruda bulunmak gerekiyor.

Geri ödemesi nasıl yapılır?

Kredinin geri ödemesi, hak sahibinin her türlü tazminat dahil almakta olduğu maaşının 4'te 1'i tutarındaki miktarın T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesilmesiyle yapılır. Kredinin vadesi borcun tamamen ödendiği zamandır. Krediye faiz uygulanmaz. Ancak, kredinin açılışında bir defaya mahsus olmak üzere hak sahibinden kredinin yüzde 1'i oranında masraf alınır. 

TOKİ'den faizsiz konut kredisi müjdesi!