TOKİ Manisa Kırkağaç ve Akhisar'da 100'er konut yapacak!

TOKİ Manisa Kırkağaç ve Akhisar'da 100'er konut yapacak!

Manisa'da depremden etkilenen bölgeleri inceleyen Bakan Kurum, "Yapıları ağır hasar gören vatandaşlarımızın kesin hasar tespit neticeleriyle TOKİ Başkanlığımızca hem Kırkağaç'ta hem Akhisar'da 100'er konutun inşasına başlayacağız" dedi...


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Akhisar ilçesinde önceki gün meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından hasar oluşan mahalleleri ziyaretinde Karabörklü Mahallesi'nde inceleme yaptı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; mahalle sakinlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini ifade eden Bakan Kurum, bölgede deprem hasarlarının en kısa sürede giderileceğini, yıkılması gereken binaların yıkılıp yeniden yapılacağını, hasarlı binaların da kısa sürede onarılacağını belirtti. 

Bakan Kurum, mahalle sakinlerinden 84 yaşındaki Şefika Uçar'a geçmiş olsun dileklerini ileterek, evlerindeki hasarın yapılacak incelemenin ardından hemen tamir edileceğini söyledi. 

Daha sonra Selçikli, Karakurt, Musalar ve Gökçeahmet mahallelerine giden Kurum, bakanlığa bağlı Yapı İşleri Genel Müdürlüğüne ait "Hasar Tespit Aracı"nda incelemede bulundu, çocuklara oyuncak hediye etti, Türk Kızılay tarafından ikram edilen çorbadan içti. 

Bölge sakinlerine bakanlık yetkililerinin çalışmalarını sürdüreceğini söyleyen Kurum, hasar gören mahallelerde yapılacak çalışmaları yakından takip edeceğini belirtti. 

Kurum, düzenlediği basın toplantısında, tüm bakanlıkların, Türk Kızılayın, AFAD'ın ve bakanlıklara bağlı tüm birimlerin sahada vatandaşlara gece gündüz hizmet ettiğinin altını çizdi.

"2 bin 500 bina incelendi, 249 ağır hasarlı bina var"

Kurum, hasar tespit çalışmalarına da hızlı bir şekilde başladıklarını söyledi ve "Bölgede 2 bin 500 bina incelendi. Akhisar'da 134, Kırkağaç’ta 115 olmak üzere 249 ağır hasarlı bina var. Akhisar’da 176, Kırkağaç’ta 186 toplamda 360 az hasarlı bina var. Kamu binalarında okulların tamamı incelendi. Bir okul az hasarlı diğerleri hasarsız. Bir cami ile bir minarenin ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Ağır hasarlı binalara girilmemesi konusunda gerekli uyarıları yaptık." ifadelerini kullandı.

Yarından itibaren ağır hasarlı binaların yıkımına başlayacaklarını söyleyen Kurum, şunları söyledi;

"Bu binalarda yaşayanları güvenli bir şekilde misafirhane ve otellerde misafir edeceğiz. İlk etapta 10 bin lira, toplamda 21 bin lira acil yardım ödeneği göndereceğiz. Az hasarlı binalardaki vatandaşlarımız için acil 2 bin 500 lira toplamda 6 bin 500 lira ödenek göndereceğiz. Pazartesi günü itibarıyla vatandaşların kaymakamlığa bildireceği hesaplara bu bedeller yatırılacak." 

"Yapıları ağır hasar gören vatandaşlarımızın kesin hasar tespit neticeleriyle  TOKİ  Başkanlığımızca hem Kırkağaç'ta hem Akhisar'da 100'er konut inşasına başlayacağız." diyen Kurum, şöyle konuştu;

"Vatandaşlarımızın talep etmesi durumda hak sahipliği sürecini başlatıp yürüteceğiz, Hiçbir şekilde vatandaşın mağduriyetine izin vermeyecek, süreci el birliği içinde yöneteceğiz. Biz istiyoruz ki, kentsel dönüşüm sürecini tamamlayalım. Yaşadığımız depremler bu kentsel dönüşümün ne kadar elzem olduğunu hatırlatıyor. Kentsel dönüşümde ülke genelinde acil dönüşüme ihtiyacı olan 1,5 milyon konut var. Her yıl 300 bin konutu dönüştürmeyi hedefleyerek bu süreci tamamlayacağız."