03 / 10 / 2022

TOKİ son 1 buçuk senede ne kadar tazminat ödedi?

TOKİ son 1 buçuk senede ne kadar tazminat ödedi?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son 1 buçuk sene içerisinde TOKİ aleyhine  açılan davalar nedeniyle 7 milyon 653 bin TL tazminat ödendiğini dile getirdi.CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığına açılan davalar hakkında TBMM gündemine getirerek Murat Kurum'a soru yöneltti. Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Gürer, önergesinde şu sorulara cevap talebinde bulundu:

“TOKİ Başkanlığı aleyhine son beş yılda açılan toplam dava sayısı ne kadardır?

2020 ve 2021 yıllarında  TOKİ  aleyhine özellikle geç teslim, kusurlu ve eksik işler nedeniyle açılan tazminat davaları sonucunda davacılara ödediği tazminat miktarı ne kadardır?

Son beş yılda kaç firma ile TOKİ konut yapım ortaklığı yapılmıştır?

TOKİ’nin yüzde 49 ile ortaklık kurduğu şirket var mıdır? Bu şirketler Sayıştay denetimine tabi midir?”

TOKİ son 1 buçuk senede ne kadar tazminat ödedi?

Gürer’in önergesine cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ aleyhine son 5 sene içerisinde açılan dava sayısının 5 bin 45 olduğunu dile getirdi. Bakan Kurum, dava konularının; İdari işlemin iptali, icra işlemlerinden kaynaklanan davalar, kamulaştırma bedeli, tespiti ve tescili, işçi alacağı, tapu iptal ve tescil, itirazın iptali, geç teslim nedeniyle tazminat, yüklenici davaları, eksik ve kusurlu iş nedeniyle tazminat vb. gibi davalar olduğunu belirtti.

TOKİ tarafından 2020- 2021 (31 Mayıs) senelerinde ödenen tazminat tutarının 7 milyon 653 bin 303 TL olduğunu söyleyen Bakan Murat Kurum, "TOKİ tarafından ‘Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşım İşi’ dahilinde 5 adet ihale yapılmış ve sözleşmeleri imzalanmıştır” dedi.

Son 5 yılda TOKİ tarafından yapılan konut sayısı TBMM gündeminde!
Geri Dön