TOKİ yedek ne demek?

TOKİ yedek ne demek?TOKİ'nin kurasını çektiği projelerde kazanan isimler asil ve yedek olarak açıklanıyor. Peki, TOKİ asil ne demek? TOKİ yedek ne demek?


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından kuras çekilen projelerde kazanan isimler asil ve yedek olarak açıklanıyor. Peki, ismi yedek listesinde yer alanlar ne yapacak?  TOKİ  yedek ne demek? TOKİ asil ne demek? 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından üretilen konutlar, kuralı veya başvuru sırasına göre satışa sunuluyor. Konutların başvuru şekil ve şartları, satış yöntemi gibi bu bilgiler projelerin satış duyurularında açıklanıyor.

Genelde kuralı olarak satışa sunulan projelerde talebin konut sayısından az olması halinde başvuru sırasına göre hak sahibi olunabiliyor.

Ancak talebin konut sayısından fazla olması halinde ise belirlenen gün ve saatte kura çekilişi gerçekleşiyor. Kurada asil isimlerle birlikte yedek isimler de belirleniyor.

TOKİ yedek olunca ne oluyor?

İsmi yedek listesinde yer alan kimselerin asil alıcıların sözleşme işlemlerinin bitmesi ve kalan konut sayısının belirlenmesi beklemeleri gerekiyor. Çünkü aslında konutlar asil isimlerin oluyor.

Ancak ssil alıcılar sözleşme imzalama işlemlerini tamamladıktan sonra, kalan konutlar için yedek alıcılar kura sıralamasına göre işlemlerini yapıyor. 

Kalan konut sayısı kadar yedek alıcı çağrılmakta olup yedek alıcıların listesi ve işlem tarihleri ilgili merci tarafından ilan edilmekte ve İdarenin internet sitesinde açıklanıyor.