TOKİ'den 17 milyar liralık 191 kentsel dönüşüm projesi!

TOKİ'den 17 milyar liralık 191 kentsel dönüşüm projesi! TOKİ'den 17 milyar liralık 191 kentsel dönüşüm projesi!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan yardımcısı Mehmet Özçelik, 54 ilde 72,5 milyon metrekare alanda toplamda 191 kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerini belirtti.
TOKİ'nin desteklediği 2. CNR İstanbul Emlak Zirvesi'nde konuşan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan yardımcısı Mehmet Özçelik, son 10 yıl içinde kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 17 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyleyerek, 54 ilde 72,5 milyon metrekare alanda toplamda 191 kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerini belirtti.

 

TOKİ'den 191 kentsel dönüşüm projesi 


"TOKİ olarak son 10 yıl içinde kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 17 milyar liralık yatırım yaptık" diyen Başkan Yardımcısı Özçelik, 54 ilde 72,5 milyon metrekare alanda toplamda 191 kentsel dönüşüm/yenileme projesi yürüttüklerini söyledi.

 

Kentsel dönüşüm kapsamda TOKİ'nin ürettiği konut sayısının yaklaşık 140 bin olduğunu belirten Özçelik, "TOKİ’nin ürettiği toplam konut sayısının içinde Kentsel Dönüşüm konutlarının oranı da bu yıl %38’e çıkmıştır. Ülkemizin dört bir yanında şehirlerimiz, ilçelerimiz bir yenilenme süreci içinde… Bu projelere ayrı ayrı değil, bir bütün olarak baktığınızda tablonun ne kadar büyük olduğunu göreceksiniz" diye konuştu.

 

TOKİ'den 815 bin konut


TOKİ'nin bugün itibariyle 815 bin konut ürettiğini belirten Özçelik, şöyle devam etti: "Geçtiğimiz yıl ürettiğimiz konut sayısı 65 bin. Bu yılda aynı rakama ulaşacağız. Bu konutlar büyük oranda sosyal konutlardır ve satışa sunulduğunda büyük talep görmektedir.  Bir örnek verecek olursak,  Eylül ayında İstanbul Kayaşehir’de satışa sunduğumuz bin 892 konut için yaklaşık 40 bin talep gelmiştir."