28 / 09 / 2023

TOKİden Vana 5 bin konteyner ile 2 bin 944 kalıcı konut!

TOKİden Vana 5 bin konteyner ile 2 bin 944 kalıcı konut!

Vandaki depremin ardından, yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için kollarını sıvayan TOKİ, 5 bin konteyner ile 2 bin 944 kalıcı konutun ihalesini tamamladıVandaki depremin ardından, yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için kollarını sıvayan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 5 bin konteyner ile 2 bin 944 kalıcı konutun ihalesini tamamladı.

Edinilen bilgiye göre TOKİ, Vanda meydana gelen depremin yol açtığı acil barınma sorununun çözümü amacıyla başlattığı çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyor.

Bu kapsamda 5 bin konteyner ile Van merkez ve Ercişte yapılacak 2 bin 944 kalıcı konutun ihalesini tamamlayan İdare, ilave bin adet konteyner ile kesin hasar raporlarının netleşmesiyle kalıcı konut ve sosyal donatı ihalelerine de devam edecek.  TOKİ  ayrıca, Van ve Ercişte afetzedeler için konuşlandırılacak 6 bin 500 konteynerin altyapı ve çevre düzenlemesi ihalelerinin çalışmalarını da sürdürüyor.

Depremzedelerin barınma sorununun en kısa sürede çözümü amacıyla hızlı bir proje ve ihale sürecine giren TOKİ, depremde en çok hasar gören bölgelere öncelik vererek, ilk etapta Van Kevenli, Bostaniçi ve Erciş afet bölgelerinde kalıcı konutlar ile merkez köyler için konteyner ihalelerini yaptı.

İdare, Kevenli afet bölgesi için 480 kalıcı afet konutu, 32 derslikli ilköğretim okulu, cami ve altyapı ve çevre düzenlemesi, Bostaniçi afet bölgesi için 288 kalıcı afet konutu, 32 derslikli ilköğretim okulu, cami ve ticaret merkezi, Kevenli-Bostaniçi afet bölgesi 2. etap için 800 kalıcı afet konutu, 32 derslikli ilköğretim okulu, 32 derslikli lise, cami ve ticaret merkezi ile altyapı ve çevre düzenleme inşaatı, Erciş afet bölgesi için 368 kalıcı afet konutu, 32 derslikli ilköğretim okulu ve cami, Erciş 2. etap için 528 afet konutu, Erciş 3. etap için 480 afet konutu, lise, cami, ticaret merkezi ve ilköğretim okulu ihalelerini tamamladı.

İhalesi sonuçlanan konteynerlerin önemli bölümü afet bölgelerine gönderilirken, kalıcı konutların inşa sürecinin en kısa sürede başlayacağı belirtiliyor.

TOKİ, depremden önce Vanda 33 şantiyede 5 bin 996 konut, lise, 8 ilköğretim okulu, 6 cami, 9 spor salonu, 6 ticaret merkezi, 3 pansiyon, sosyal tesisler, 4 hastane, 2 sağlık ocağı, 6 engelsiz yaşam merkezi, 80 ahır ve arıtma tesisi uygulamaları başlatmıştı.

AA

Geri Dön