TOKİ'ye Ataköy'den 3 milyar dolarlık gelir

TOKİ'ye Ataköy'den 3 milyar dolarlık gelirİstanbul'un son değerli mülkü olan arazinin en az 3 milyar dolara müşteri bulması bekleniyor.


Mülkün aylık kira getirisi ise, 1 milyon 250 bin YTL

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, kelepir fiyata gitmemesi için Başbakan Erdoğan'ın talimatı üzerine ilk ihalesi iptal edilen Ataköy'deki çok kıymetli mülkü tekrar satışa çıkardı. TOKİ, 139 bin 251 metrekare arsa ve üzerindeki mevcut binaları satmak üzere açık artırma usulüyle ihale açtı. 450 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkarılan tesisler yüzde 15'i peşin kalan kısmına 48 ay taksitle satılacak. Aralarında Galleria Alışveriş Merkezi, Dünya Göz Hastanesi, 5 yıldızlı Sheraton Hotel, akaryakıt istasyonu ve katlı otoparkın da bulunduğu 140 bin metrekarelik arazinin aylık kirası ise 1 milyon 250 bin YTL'ye gelmiş olacak.

4 Eylül'de yapılacak ihale için başlangıç fiyatı 450 milyon YTL olarak belirlendi. İhaleyi  TOKİ  adına yapacak Eskidji firması yetkilileri, öngörülen fiyatın 800 milyon YTL'ye kadar çıkabileceğini belirtiyor.

30 YIL SONRA SAHİPLENEBİLECEK

Tesisler ilk defa 1988 yılında DATİ Holding'e 50 yıllığına kiralanmıştı. 50 yıllık sürenin bitimi 2038 yılında sona eriyor. Yeni malik 2038'e kadar hak iddia edemeyecek. Ancak DATİ ile anlaşma sağlandığı takdirde 100 bin metrekarelik inşaat alanına yeni projeler yapılabilecek. Sahipliğin tamamen devri DATİ'nin kiracılık süresi bitimi olan 2038'de gerçekleşecek. Yani bugün yapılan satış 28 yıl sonra alıcısıyla buluşacak. Bunun nedeni olarak da TOKİ'nin nakit sıkıntısını çözmek istemesi.

'EN YÜKSEK FİYATA SATARIZ'

TURYAP Halkla ilişkiler sorumlusu Başak Soner, böyle bir tesisin 450 milyon YTL'den satılmasını anlamadığını belirterek "Bu rakamın iki katı bir rakam telaffuz edilseydi bile yine de fazla bir rakam diyemeyecektik' dedi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar ise muhammen bedelin düşük olabileceğini belirterek, "Evet fiyat biraz düşük kalmış olabilir. Ancak bu konuda eleştiri yapanlara sesleniyorum. O halde, onlar satsın daha yüksek fiyattan müşteri bulsunlar onlara satalım" dedi.

Yeni malik 2038'e kadar hak iddia edemeyecek

Galleria Alışveriş Merkezi, Dünya Göz Hastanesi, Sheraton Oteli, akaryakıt istasyonu ve katlı otoparkı bünyesinde bulunduran İstanbul'un en değerli mülkü, 2038 yılına kadar DATİ Holding'e kiralanmış durumda. Burayı alacak olan bu tarihe kadar mülk üzerinde hak iddia edemeyecek. Ancak yeni mülk sahibi kiracısıyla anlaşabilirse 100 bin metrekarelik inşaat alanına yeni projeler yapabilecek.

Yeni Şafak