Topbaş ailesi de emlak işinde büyüyecek

Topbaş ailesi de emlak işinde büyüyecekTekstil ve gıda sektöründe iş yapan Topbaş ailesi, şimdi de İkitelli'de alışveriş merkezi, rezidans ve otellerin olduğu bir kompleks kuruyor.Topbaş ailesi, İkitelli'deki arazilerine, içinde alışveriş merkezi, rezidans ve otellerin yer aldığı kompleksler kuracak. Grup, İkitelli'deki 4 fabrikasını da Çorlu'ya taşıyacak.

BİM, Albaraka, Bahariye Mensucat, Kadife Tekstil, Marmara Gıda gibi şirketlerdeki hissedarlıklarıyla bilinen Topbaş ailesi, şimdi de gayrimenkul yatırımlarına yöneldi. Son olarak Sabancı Grubu'na ait Gıdasa'yı satın alarak dikkatleri üzerine çeken Mustafa Latif Topbaş, İkitelli'deki arazilerini değerlendirmek üzere düğmeye bastı. Para dergisinin haberine göre, Topbaşlar'ın halen İkitelli'de yaklaşık 250 bin metrekare arazisi bulunuyor. Bölgede arsa metrekare fiyatlarının bin 200 dolar civarında olduğu belirtiliyor. Topbaşlar, bu arazilere alışveriş merkezleri, oteller ve rezidanslardan oluşan kompleksler kuracak. Bu nedenle İkitelli'deki fabrikalar bir yıl içinde Çorlu'ya taşınacak. Aile, yarım asır önce yün iplik ve yün kumaş üreticisi olarak girdiği sektörde bugün iplik, kumaş ve halının hemen her çeşidini yapıyor. Üstelik hem iç hem dış pazarda önemli pazar payına sahip.

100 MİLYON $'LIK YATIRIM
Topbaşlar'ın iplik, kumaş ve halıda 2008 hedefi, kapasite ve pazar payını yüzde 100 artırmak. Bunun için de Çorlu Velimeşe'de 350 bin metrekarelik yer alındı. Buraya 100 milyon dolarlık bir yatırım yapılıyor. Nisan ayında temeli atılan inşaat, 2008'in ilk aylarında bitecek.
ıÜüİşte İkitelli'deki fabrikalar* MARMARA MENSUCAT: İplik ve döşemelik kumaş, kadife, seccade, yatak örtüsü, yolluk gibi ürünler üretiyor.

* HİSAR TEKSTİL: Marmara Mensucat'ın alt şirketi.

* BAHARİYE MENSUCAT: İplik ve kumaş boyama ve üretimi yapıyor.

* BAHARİYE HALI: Parça ve duvardan duvara halı üretimi yapıyor.

* KADİFE TEKSTİL: Tül, kalın perde ve kumaş üreten entegre bir tesis. Şirketin markası Kets.