01 / 07 / 2022

Topkapı Sarayı'nın son hali görüntülendi!

Topkapı Sarayı'nın son hali görüntülendi!

Topkapı Sarayı'nda restorasyonu devam eden Cariye Taşlığı ve Hünkar ve Valide Sultan Hamamları'nda çalışmalar görüntülendi. Topkapı Sarayı'nda restorasyo süren  Cariye Taşlığı ve Hünkar ve Valide Sultan Hamamları'nda çalışmalar hızla devam ediyor. 

 

Topkapı Sarayı nın son hali görüntülendi!

 

Hürriyet'te yer alan habere göre, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) "Dünya Turizm Günü" nedeniyle Topkapı Sarayı’nda etkinlik düzenledi. 

 

Topkapı Sarayı nın son hali görüntülendi!

 

Etkinliğe, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ile Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı katıldı. 

 

Topkapı Sarayı nın son hali görüntülendi!

 

Topkapı Sarayı’nda gerçekleşen etkinlik kapsamında ziyaretçilere çiçek dağıtıldı. Etkinlikte açıklamalarda bulunan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Bu vesileyle bugün Topkapı Sarayı’nda bugünümüzü turistlerle birlikte geçirelim dedik. Onlarla biraz vakit geçirdik, sohbet ettik. Tüm sektör mensuplarının hepsinin turizm gününü kutluyorum" dedi.

 

Topkapı Sarayı nın son hali görüntülendi!

 

Bağlıkaya, açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Yurt dışından gelen turist açısından bakıldığı zaman, kurların yüksek olması, alçak olması yabancı turistle ilgili bir durumdur. Negatif bir durum söz konusu değil. Yerli turizmle uğraşan arkadaşlarımızla ilgili sıkıntılar yaşıyoruz bu dönemde. Bu sene güzel bir sene. İyi bir sene geçiriyoruz. 2018’i inşallah 40 milyona yakın bir turistle kapatacağız. Sektörümüz, 2019’da rekor kırmaya devam edecektir. Mesele artık, kişi başı gelirin artırılmasıyla ilgili çalışmaların yapılması. O konulara odaklanılması. Burada hep birlikte gezdik beraber. Arjantinli, Amerikalı turistlerle birlikte olduk. Dünyanın her yerinden ülkemize gelen turistler var. Bizim ülkemiz, dünyanın her yerinden gelen turiste sunacak, her türlü ürüne sahip." 

 

Topkapı Sarayı nın son hali görüntülendi!

 

İstanbul’un dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ise, " Biz şuna inanıyoruz; İstanbul şüphesiz bugün dünyada 25-30 milyon turisti rahat ağırlayabilecek bir şehirdir. Nitelikli turist beklemek, son derece önemli ve görevimiz. Nitelikli turisti karşılamak için, nitelikli bir insan yapısı ve toplum yapısını da inşa etmemiz gerekiyor. Otelcisinden, taksicisine, resmi görevlisinden ticaret mensubuna varıncaya kadar turistle muhatap olan herkesin nitelikli turiste cevap verebilecek, nitelikli bir birikime aynı zamanda ahlaki değerler yapısına sahip olması gerekiyor. Bunun için de devlet, toplum ve sektör iş birliğini mutlaka ikame etmemiz gerekiyor. Bugün itibariyle ilk 9-10 aya baktığımızda, İstanbul’daki turist sayısı yaklaşık 10 milyona ulaşmış durumda. Yıl sonuna kadar bu sayı daha da artacak. Hedefimiz, sayı ile birlikte niteliği artırmak" şeklinde konuşutu. 

 

Topkapı Sarayı nın son hali görüntülendi!

 

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı da  "Dün, Topkapı Sarayı’ndan tüm dünya yönetiliyordu. Öyle bir merkezdeyiz. Bugün, o yönetilen dünyanın dört bir yanından gelen insanları burada ağırlıyoruz. Topkapı Sarayı’nın son 10 aylık rakamlarına baktığımız zaman Topkapı Sarayı’nın ziyaretçi sayısı 2 milyonu aşmış durumda. Bunun, yıl sonuna kadar 2 buçuk milyonu geçeceğini de düşünüyoruz. Son zamanlardaki Topkapı Sarayı’nın en yüksek rakamlarından birisi" ifadelerini kullandı.

 

Topkapı Sarayı nın son hali görüntülendi!

 

Topkapı Sarayı’nda devam eden restorasyon çalışmaları hakkında konuşan Küçükaşçı, Biz peyderpey, bitmiş olan yerleri açıyoruz. Şu anda bizim bakanlığımızın veya hükümetimizin 100 günlük süreçte açılması planlanan yerler var. Restorasyonu bitmiş, açılması planlanan yerlerden bir, iki yeri beraber göreceğiz. Cariye Koğuşu’ndaki çalışmaları göreceğiz. Hünkar Hamamı’nın tamamlanmış olan, açılmak için son rotüşleri yapılan Hünkar Hamamı’nı göreceğiz ve onun açılıştan önceki son halini göreceğiz" dedi. 

 

Topkapı Sarayı nın son hali görüntülendi!

 

Topkapı Sarayı nın son hali görüntülendi!