Topkapı'da Ellialtıoğlu Kardeşler'in arsa davası!

Topkapı'da Ellialtıoğlu Kardeşler'in arsa davası! Topkapı'da Ellialtıoğlu Kardeşler'in arsa davası!

Topkapı, Cevizlibağ, Merter hattı değerlendikçe arsa davaları da artmaya başladı

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

 Zeytinburnu'nu da kapsayan Topkapı, Cevizlibağ, Merter hattı İstanbul'un en çok pirim yapacak bölgelerinden biri olarak görünüyor. Yeşil İnşaat ve Ofton İnşaat gibi firmaların proje geliştirdiği bölgedeki boş arsalardan biri olan 10 bin metrekarelik arsa iki kardeşin arasını açtı
Zeytinburnu Merkezefendi'deki Ahmet Kamil Ellialtıoğlu'nun fabrikasının arazisi mirasçıları Ahmet Fevzi Ellialtıoğlu ve kardeşi Mahmut Kamil Ellialtıoğlu arasında kavgaya neden oldu.
Topkapı, Cevizlibağ ve Zeytinburnu Ambarlar bölgesi, yeni yapılaşmanın, özellikle de rezidansların merkezi haline gelince zaten değerli olan arsaların fiyatları daha da arttı. Kimi noktalarda değer artışının 5 yılda 2 kat artmasının beklendiği bölgede ortaklı arazilerde de sorunlar yaşanmaya başladı. Bunlardan biri de 10 Mayıs 2010'da Bakırköy 8. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde ihalesi yapılacak olan 10 bin 180 metrekare büyüklükteki fabrika arsası. 37 milyon 870 bin TL tahmini değer biçilen fabrika arsası Ahmet Fevzi Ellialtıoğlu ve kardeşi Mahmut Kamil Ellialtıoğlu arasında sorunlu bir sürecin yaşanmasına neden oldu.

Olaylar babanın kaybıyla başladı
Kardeşler arasında yaşanan anlaşmazlık, çivi fabrikasını kuran baba Ahmet Kamil Ellialtıoğlu'nun 1992 yılında vefatıyla başladı. Oğullardan Ahmet Fevzi Ellialtıoğlu'nun aktardığı bilgilere göre, o dönemler bile son derece değerli olan bu arsa üzerinde kardeşler kendi arasında devir anlaşması yaptı. Mahmut Kamil Ellialtıoğlu, bütün haklarını belirli bir bedel karşısında devretti. Hatta, konu tapu aşamasına kadar geldi. Ahmet Fevzi Ellialtıoğlu'nun verdiği bilgilere göre, Mahmut Kamil Ellialtıoğlu, hukukun açıklarına dayanarak 2008 yılında Beykoz 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde ortaklığın giderilmesi davası açtı. Ancak, bu dava sürerken bir yandan da Bakırköy 8. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne ortaklığın giderilmesi davası açtı. Mahkemenin aldığı karara göre, Zeytinburnu'ndaki 10 bin metrekarelik arsa 10 Mayıs 2010'da 37 milyon 870 bin TL'den açık artırmaya çıkarılacak. Eğer satış gerçekleşmezse 10 gün sonra açık artırma tekrarlanacak.
Ahmet Fevzi Ellialtıoğlu ise bu ihalenin iptal edileceğine kesin gözüy bakıyor. Çünkü, öncelikle İki kardeş arasında yasal yollardan tapu devir noktasına gelindiği gibi Beykoz'da da süren bir dava var. 

ARSA, MERKEZİ BİR NOKTADA
Ellialtıoğlu kardeşlerin davalık olduğu 10 bin 180 metrekarelik arsa, Zeytinburnu Merkezefendi'de yer alıyor. İçinde şu anda kullanılmayan bir çivi fabrikasının olduğu arsa, Topkapı İş Merkezi'nin ve fabrikaların bulunduğu merkezi bir noktada bulunuyor. Topkapı'dan Bakırköy istikametine giderken Yeşil Plaza'nın da yakınlarında yer alan arsa, çevre yoluna ve Tem'e otoyoluna kolayca ulaşılabilecek bir noktada yer alıyor.

BÖLGEDE KİM NE YAPIYOR?
- Firmaların 5 yıl içinde iki kat değerlenmesini öngördüğü bölgede en son Eroğlu Grubu, Vakko'nun arazisinde alışveriş merkezi yerine 5 yıldızlı bir otel ve rezidans yapma kararı aldı.
- Yeşil İnşaat, Topkapı'da bu yıl başlamayı planladıkları 50 katlı Yeşil Plaza 2 adındaki projede 270 metreye kadar çıkmak için sivil savunmadan gelecek izni bekliyor. Altı otel, üstü 200 rezidans olacak proje, izin çıkarsa, 260 metre ile şu an İstanbul'un en yüksek rezidans kulesi olan Sapphire'i geçecek
- Ofton İnşaat'ın Garage Tower'ın yanındaki araziyle görüşmeleri sürüyor. 6 bin 500 metrekare arsa üzerinde 30 bin metrekarelik bir inşaat alanına sahip bir proje planlayan grup, 200 civarında rezidans olacak.
- Beyaz İnşaat Merter'de toplam 60 adet konut ve 9 adet dükkandan oluşan Mira rezidans projesine imza atmaya hazırlanıyor. Proje Aralık 2010'da teslim edilecek.
- İttifak İnşaat, Türköz İnşaat ve Oliv Yapı ortaklığı ile Mayıs 2011'de teslim edilmek üzere Merter'de başlatılan Real İstanbul'da da plan değişikliği kararı alındı. 5 blokta 295 daire ve 1 AVM'den oluşan projedeki 15 bin metrekarelik AVM yerine projedeki konutlara çok fazla talebin gelmesi üzerine lüks konut inşa edeceklerini açıkladı.
Hüseyin BELİBAĞLI

Konuile ilgili basında yer alan diğer haberler

Arsa değerlendi, iki kardeş davalık oldu
En çok pirim yapacak bölgelerden biri olarak görünen Topkapı, Cevizlibağ, Merter hattında pek çok firma proje geliştiriyor. Giderek değerlenen arsalar, sorunlara da neden oluyor. Buradaki 10 bin metrekarelik arsa da iki kardeşin arasını açtı

Topkapı, Cevizlibağ ve Merter bölgesi, yeni yapılaşmanın, özellikle de rezidansların merkezi haline gelince zaten değerli olan arsaların fiyatları daha da arttı. Kimi noktalarda değer artışının 5 yılda 2 kat artmasının beklendiği bölgede ortaklı arazilerde de sorunlar yaşanmaya başladı.
Bunlardan biri de 10 Mayıs 2010'da Bakırköy 8. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde ihalesi yapılacak olan 10 bin 180 metrekare büyüklükteki fabrika arsası.
37 milyon 870 bin TL tahmini değer biçilen fabrika arsası Ahmet Fevzi Ellialtıoğlu ve kardeşi Mahmut Kamil Ellialtıoğlu arasında sorunlu bir sürecin yaşanmasına neden oldu.

Olay, babanın kaybıyla başladı
Kardeşler arasında yaşanan anlaşmazlık, çivi fabrikasını kuran baba Ahmet Kamil Ellialtıoğlu'nun 1992 yılında vefatıyla başladı. Oğullardan Ahmet Fevzi Ellialtıoğlu'nun aktardığı bilgilere göre, o dönemler bile son derece değerli olan bu arsa üzerinde kardeşler kendi arasında devir anlaşması yaptı. Mahmut Kamil Ellialtıoğlu, bütün haklarını belirli bir bedel karşısında devretti. Hatta, konu tapu aşamasına kadar geldi. Ahmet Fevzi Ellialtıoğlu'nun verdiği bilgilere göre,  Mahmut Kamil Ellialtıoğlu, hukukun açıklarına dayanarak  2008'de Beykoz 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde ortaklığın giderilmesi davası açtı. Ancak, bu dava sürerken bir yandan da Bakırköy 8. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne ortaklığın giderilmesi davası açtı.

Satış 10 Mayıs'ta yapılacak
Mahkemenin aldığı karara göre, Zeytinburnu'ndaki 10 bin metrekarelik arsa 10 Mayıs 2010'da 37 milyon 870 bin TL'den açık artırmaya çıkarılacak. Eğer satış gerçekleşmezse 10 gün sonra açık artırma tekrarlanacak.
Ahmet Fevzi Ellialtıoğlu ise bu ihalenin iptal edileceğine kesin gözüyle bakıyor. Çünkü, öncelikle iki kardeş arasında yasal yollardan tapu devir noktasına gelindiği gibi  Beykoz'da da süren bir dava var.

ARSA MERKEZİ BİR NOKTADA
Ellialtıoğlu kardeşlerin davalık olduğu 10 bin 180 metrekarelik arsa, Zeytinburnu Merkezefendi'de yer alıyor. İçinde şu anda kullanılmayan bir çivi fabrikasının olduğu arsa, Topkapı İş Merkezi'nin ve fabrikaların bulunduğu merkezi bir noktada bulunuyor. Topkapı'dan Bakırköy istikametine giderken Yeşil Plaza'nın da yakınlarında yer alan arsa, çevre yoluna ve Tem'e otoyoluna kolayca ulaşılabilecek
bir noktada yer alıyor.

BÖLGEDE KİM NE YAPIYOR?
-  Firmaların 5 yıl içinde iki kat değerlenmesini öngördüğü Topkapı Merter hattında en  son Eroğlu Grubu, Vakko'nun arazisinde alışveriş merkezi yerine 5 yıldızlı bir otel ve rezidans yapma kararı aldı.
-  Yeşil İnşaat, Topkapı'da bu yıl başlamayı planladığı 50 katlı Yeşil Plaza 2 adındaki projede 270 metreye kadar çıkmak için sivil savunmadan gelecek izni bekliyor. Altı otel, üstü 200 rezidans olacak proje, izin çıkarsa, 260 metre ile şu an İstanbul'un en yüksek rezidans kulesi olan Sapphire'i geçecek.
-  Ofton İnşaat'ın Topkapı'da yer alan Garage Tower'ın yanındaki arazi için görüşmeleri sürüyor. 6 bin 500 metrekarelik arazi üzerine proje planlayan grup, 200  rezidans yapacak.
-  Beyaz İnşaat Merter'de toplam 60 adet konut ve 9 adet dükkandan oluşan Mira  projesine imza atacak.
-  İttifak İnşaat, Türköz İnşaat ve Oliv Yapı ortaklığı, Mayıs 2011'de teslim edilmek üzere Merter'de başlatılan Real İstanbul'da plan değişikliği kararı aldı. 5 blokta 295 daire ve 1 AVM'den oluşan projedeki 15 bin metrekarelik AVM yerine projedeki konutlara çok fazla talebin gelmesi üzerine lüks konut inşa edileceği açıklandı.
Hüseyin Belibağlı

pus