14 / 08 / 2022

Trabzon Emniyet Müdürlüğü ek binası yıkılacak!

Trabzon Emniyet Müdürlüğü ek binası yıkılacak!

Trabzon'da 2 milyon lira harcanarak yapılan Emniyet Müdürlüğü ek binası, çevredeki yapılardan daha yüksek ve imara aykırı olduğu gerekçesiyle yıkılacakYapımına 2007'de başlanan ve 2 milyon TL'ye mal olan Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne ait 7 katlı ek bina 4 ay önce tamamlandı. Trabzon Barosu avukatlarından Mehmet Bıyıklı, yapının ruhsatsız olduğunu ve arkasındaki iş hanının 5. katında bulunan ofisinin deniz manzarasını kapattığını ileri sürerek yaklaşık 1.5 yıl önce İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Bıyıklı, dilekçesinde "Bina sadece iki belediye meclis üyesinin kararıyla ve tamamen İmar Kanunu'na aykırı olarak inşa edildi. Çekme mesafelerine uyulmadı. Kat adedi çevredeki emsallerine göre fazla. Bina görünüş itibarıyla enkazı andırıyor" dedi.

MOBESE SİSTEMİ İÇİN ŞART
Davayı kabul eden mahkeme, Trabzon Belediyesi'nden bilgi istedi. Belediyenin mahkemeye gönderdiği yazıda, 2006'da onaylanan projenin, yeni birimler nedeniyle 2007'de revize edildiği belirtilerek, "Dava konusu bina Trabzon kenti için büyük önem arz eden suçla mücadele ve MOBESE sistemi için inşa edildi. Bina yapımına engel herhangi bir husus yoktur. Dava konusu işlem kamu yararına, şehircilik ilkeleri ve imar mevzuatına uygundur" denildi. Her iki tarafın gönderdiği bilgileri değerlendiren mahkeme dosyayı bilirkişiye gönderdi. Yıldız Teknik ve Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde görevli öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyeti, "Bina 7 katlı, çevredeki emsalleri ise 4 katlı. Projede çekme mesafelerine uyulmamıştır. Ayrıca imar planında yol olarak görülen yerler binaya katılmıştır. Bina imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırıdır" diye rapor hazırladı. '

YIKMAZLARSA YIKTIRIRIZ'
Rapor üzerine mahkeme, binanın tamamen yıkılmasına karar verdi. Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu kararın henüz ellerine ulaşmadığını belirterek, "Hukuk neyi uygun görmüş ise onu yaparız" dedi. Trabzon Emniyet Müdürü Feridun Boz ise "İnşaat bitti. Ancak mahkemenin kararı nedeniyle ne müteahhide ödeme yapabiliyoruz ne de binaya taşınabiliyoruz" diye konuştu. Bu arada belediyenin kararın iptali için Danıştay'a itiraz edeceği öğrenildi. Açtığı dava ile binaya yıkım kararı çıkarttıran Avukat Bıyıklı, binanın bir ay içinde yıkılmasının gerektiğini söyleyerek, "Belediye yıkımı gerçekleştirmezse, icra yoluyla kendimiz yıktırabileceğiz" dedi.
Sabah/Ulaş Özdemir