Trabzon Kayabaşı Yaylası'nda 'Haç Sembollü' yapı tartışması!

Trabzon Kayabaşı Yaylası'nda 'Haç Sembollü' yapı tartışması! Trabzon Kayabaşı Yaylası'nda 'Haç Sembollü' yapı tartışması!

Trabzon Akçaabat Kayabaşı Yaylası'nda, iki Arap ailenin satın aldığı arsa üzerinde hayata geçirdiği villaların dış cepheleri, Hristiyanların dini sembolü 'haç' işaretini anımsattığı iddiasıyla tartışma yarattı.Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Kayabaşı Yaylası'nda, iki Arap ailenin satın aldığı arsa üzerine yaptırdığı villaların dış cepheleri, Hristiyanların dini sembolü 'haç' işaretini anımsattığı iddiasıyla tartışma yarattı. Diğer bir yandan Trabzon'un en nadide alanlarından biri olan Kayabaşı Yaylası'ndaki betonlaşma tepki çekmezken, sadece mimari tasarımın tartışılması da dikkat çekti.

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde denizden 1800 metre yükseklikteki Kayabaşı Yaylası’nda, iki Arap ailenin satın aldığı arsa üzerinde yaptırdığı imar ruhsatlı villaların dış cepheleri, Hristiyanların dini sembolü ‘haç’ işaretini anımsattığı gerekçesiyle tartışma yarattı.

Yayla sakinleri, inşaatlarında sona gelinen yapıların dış cephelerine yönelik tepkilerini belirterek, görünüme karşı da önlem alınmasını talep etti.

‘KİLİSEDEN BAŞKA BİR ŞEYE BENZEMİYOR”

Yapıları kiliseye benzeten Sadettin Öztok, “Buranın mimarisi çok değişik. Belki de onların mimari yapıları böyledir. Uzaktan bakıyoruz böyle haç işareti varmış gibi görünüyor. Bu görüntü yaylaya yakışmıyor. Paraları var diye gelip araziyi alıyorlar, istedikleri gibi yapı yapıyorlar. Kilise mi yapıyorlar, papaz mı getirecekler buraya, belli değil. Ne maksatla yapıldı, anlayamıyoruz. Yapan ustalar buralı ama verilen projeye göre yaptılar. Kiliseye benzetilen bu tür yapıları istemiyoruz. Burası kiliseden başka bir şeye benzemiyor” şeklinde konuştu.

‘GÖRÜNTÜ HİÇ HOŞ DEĞİL’

Yapılardan rahatsızlık duyduğunu belirten Mustafa Serdar da, “Buradaki mal sahipleri arsalarını Araplara sattı. Onlar da aldıkları arsa üzerine ev yaptılar. Evlerin görüntüsü hiç hoş değil. Evlerin dış görünümünde haç işareti var. Bu duruma üzüldüm. Böyle bir yapının Müslüman bildiğimiz Araplar tarafından yapılması da ayrı bir üzüntü kaynağı. Bu misyonerlik faaliyeti olabilir. Bunun araştırılması gerekir” dedi.

Yaylada bu tür yapılar istemediklerini söyleyen Mustafa Aktaş ise, “Buradaki yapılarda haç işareti var. Kilise mi ev mi belli değil. Halk olarak tepkiliyiz ve bu yapıyı istemiyoruz. Buralar turizm bölgesi olduğu için gelip buraya yerleştiler. Adamlar yakında bizim yerlerimizi de satın alacaklar. Yakında bir papazda getirirler buraya” diye konuştu.

MUHTAR: RAHATSIZIZ

Işıklar Mahallesi Muhtarı Ali Aktaş ise vatandaşların yapılardan rahatsızlık duyduğunu dile getirerek “Bizim ve diğer mahallelerden ‘bu haç işaretli evler nedir?’ diye telefonlar alıyorum. İnsanlarımız bu konuda duyarlılar ve onların bu duyarlılığına bizler de kulak vermeliyiz. Gerektiğinde belediyemizin de buna kulak vermesi lazım. İnşaat tamamen bittiğinde gerçekten haç işareti görünüyorsa tepkimizi koyacağız” diye konuştu.

BELEDİYE EKİP GÖNDERDİ

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, bahse konu evlerin incelenmesi için ekip görevlendirdiklerini belirtti. Türkmen, “Oradaki vatandaşlarımızın bu denli duyarlı olmaları çok güzel. Konuyu duyduk ve inceleme için ekip görevlendirdik. Giden ekip de ‘haç’ sembolünü anımsadı. Yapı sahipleri amaçlarının haç sembolünün ortaya atmamak olduğunu, yanlış anlaşılma olabileceğini söyledi. Bunun üzerine ekiplerimiz, yapı dışındaki benzetme yaratan duvar için boya önerisinde bulundu. Boyandığında bu benzetme de ortadan kalkacak. Ekiplerimiz, yapı inşası tamamlanana kadar ara ara incelemelerini sürdürecek” şeklinde konuştu.