Trabzon'da 'haç sembollü' yapı tartışması!

Trabzon'da 'haç sembollü' yapı tartışması! Trabzon'da 'haç sembollü' yapı tartışması!

Trabzon Akçaabat'taki Kayabaşı Yaylası'nda, iki Arap ailenin satın aldığı arsa üzerine inşa ettirdiği villaların dış cephelerinin Hristiyanların dini sembolü 'haç' işaretine benzemesi tartışmalara yol açtı.Karadeniz'e son yıllarda akın eden Araplar, hayran kaldıkları bölgede konut, arsa ve gayrimenkul alıyor.  Trabzon’un Akçaabat ilçesinde denizden 1800 metre yükseklikteki Kayabaşı Yaylası'nda, iki Arap ailenin satın aldığı arsa üzerinde inşa ettiği villaların dış cephelerinin 'haç' sembolüne benzetilmesi tepki çekti. Yayla sakinleri, görünüme karşı da önlem alınmasını talep etti.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, yapıları kiliseye benzeten Sadettin Öztok, “Buranın mimarisi çok değişik. Belki de onların mimari yapıları böyledir. Uzaktan bakıyoruz böyle haç işareti varmış gibi görünüyor. Bu görüntü yaylaya yakışmıyor. Paraları var diye gelip araziyi alıyorlar, istedikleri gibi yapı yapıyorlar. Kilise mi yapıyorlar, papaz mı getirecekler buraya, belli değil. Ne maksatla yapıldı, anlayamıyoruz. Yapan ustalar buralı ama verilen projeye göre yaptılar. Kiliseye benzetilen bu tür yapıları istemiyoruz. Burası kiliseden başka bir şeye benzemiyor" açıklamasında bulundu.

Yapılardan rahatsızlık duyduklarını söyleyen Mustafa Serdar ise Buradaki mal sahipleri arsalarını Araplara sattı. Onlar da aldıkları arsa üzerine ev yaptılar. Evlerin görüntüsü hiç hoş değil. Evlerin dış görünümünde haç işareti var. Bu duruma üzüldüm. Böyle bir yapının Müslüman bildiğimiz Araplar tarafından yapılması da ayrı bir üzüntü kaynağı. Bu misyonerlik faaliyeti olabilir. Bunun araştırılması gerekir" diye konuştu.
Yaylada bu tür yapılar istemediklerini belirten Mustafa Aktaş ise, “Buradaki yapılarda haç işareti var. Kilise mi ev mi belli değil. Halk olarak tepkiliyiz ve bu yapıyı istemiyoruz. Buralar turizm bölgesi olduğu için gelip buraya yerleştiler. Adamlar yakında bizim yerlerimizi de satın alacaklar. Yakında bir papazda getirirler buraya" diye konuştu.

Işıklar Mahallesi Muhtarı Ali Aktaş ise vatandaşların yapılardan rahatsızlık duyduğunu belirterek, "Bizim ve diğer mahallelerden 'bu haç işaretli evler nedir?' diye telefonlar alıyorum. İnsanlarımız bu konuda duyarlılar ve onların bu duyarlılığına bizler de kulak vermeliyiz. Gerektiğinde belediyemizin de buna kulak vermesi lazım. İnşaat tamamen bittiğinde gerçekten haç işareti görünüyorsa tepkimizi koyacağız” ifadelerini kullandı.

Evlerin incelenmesi için ekip görevlendirdiklerini söyleyen Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, son olarak şu ifadelerini kullandı: ''Oradaki vatandaşlarımızın bu denli duyarlı olmaları çok güzel. Konuyu duyduk ve inceleme için ekip görevlendirdik. Giden ekip de 'haç' sembolünü anımsadı. Yapı sahipleri amaçlarının haç sembolünün ortaya atmamak olduğunu, yanlış anlaşılma olabileceğini söyledi. Bunun üzerine ekiplerimiz, yapı dışındaki benzetme yaratan duvar için boya önerisinde bulundu. Boyandığında bu benzetme de ortadan kalkacak. Ekiplerimiz, yapı inşası tamamlanana kadar ara ara incelemelerini sürdürecek."