Trabzon'daki cami ve külliyenin inşaatı yüzde 40 tamamlandı!

Trabzon'daki cami ve külliyenin inşaatı yüzde 40 tamamlandı!Trabzon Ortahisar'da denize hakim noktada, 182 dönüm rekreasyon alanındaki 26 dönüm arazide inşa edilen cami ve külliye inşaatı yüzde 40 tamamlandı.


Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yükselen "Doğu Karadeniz'in en büyük cami ve külliyesi"nin inşaatı yüzde 40 oranında tamamlandı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, cami ve külliye, Pazarkapı Mahallesi'nde denize hakim noktada, 182 dönüm rekreasyon alanındaki 26 dönüm arazide yükseliyor. Yaklaşık olarak 8 bin 900 metrekarelik külliye alanında yükselen cami, 5 bin 140 metrekare oturum alanına sahip olacak. Caminin, 2 bin 800 metrekare harim alanını da  değişik çaplarda olan kubbeler kaplayacak. Ana kubbesi 42 metre yüksekliğinde ve 22 metre çapında olacak cami, 24 pencereyle aydınlatılmış olacak. 

Yaklaşık olarak 77 metre yüksekliğinde 4 minaresinde 12 şerefe yer alacak camideki toplam 6 bin 100 metrekare namazgah alanında yaklaşık 7 bin 700 kişi aynı anda ibadet edecek. İbadethanelerin yanı sıra bin kişilik konferans salonu, İslami Kültür Merkezi, aşevi, derslik, iş ve sanat atölyesi, sosyal hizmet odası, şadırvan, kapalı otopark, gasilhane ve morg gibi alanların bulunacağı eserin, bölge halkının da destekleriyle kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

"Kente kazandırılacak önemli bir eser"

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Anadolu Ajansı  muhabirine yaptığı açıklamada, Pazarkapı Mahallesi'nde yapımı devam eden cami ve külliyenin, kente kazandırılacak önemli bir eser olduğunu dile getirdi. Projenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın himayelerinde başlatıldığını söyleyen Zorluoğlu, cami ve külliyenin detayları hakkında da konuştu. Murat Zorluoğlu, eserin inşaat çalışmalarının sürdüğünü belirterek şu şekilde konuştu: "Vatandaşlarımızın da destekleriyle şu anda yüzde 40'ı tamamlanan eser, Doğu Karadeniz'in en büyük cami ve külliyesi olarak hizmete girecektir. İnsanların çok rahat ibadetlerini yapabileceği, dini vecibelerini yerine getirilebileceği ve kalabalık cenazelerin gerçekleştirilebileceği bir alan olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. Ayrıca, caminin çevresinde de yeni yaşam ve rekreasyon alanı çalışmaları da devam ediyor."

Caminin çevresinde yapılan projenin de şehre farklı bir görünüm kazandıracağını dile getiren Başkan Zorluoğlu, cami ve çevresinin çalışmalar tamamlandığında o bölgeye yeni bir ivme kazandıracağını belirtti.