Trump'ın daireleri için Türkler kuyruğa girdi

Trump'ın daireleri için Türkler kuyruğa girdi

Türkler Miami'deki lüks daireler için kuyruğa girdi 30 Türk Miami'den lüks daire satın aldı.


ABD'li zengin işadamı Donald Trump'ın ortaklığı ile Miami sahillerinde yapılmakta olan lüks inşaat projelerinden 30 Türk ev sahibi oldu yüzlercesi de sıraya girdi. Şirketin Türk temsilcisi, İstanbul'daki emlak fuarına katılınca 20 günlük randevu takvimini şimdiden doldurdu.  


Dünyanın en zengin 100 işadamı arasında bulunan Amerikalı işadamı Donald Trump ile Floridalı emlak imparatoru Jorge M. Perez'in Miami'deki lüks inşaat projelerine Türklerde yoğun ilgi gösteriyor. Projelerin dünyadaki iki temsilcisinden biri olan Debba Real Estate, Türkiye'de fiyatları 1 milyon dolar ile 6 milyon dolar arasında değişen residence tarzında 30 lüks daire sattı.


Trump ile dost olan Türk


Donald Trump'ın ortaklığı bulunan The Related Group'un ABD dışında Meksika'dan sonra temsilcilik verdiği tek ülke Türkiye. Türk emlak şirketi "Debba Real Estate", Cengiz Bayırlı, Edi Debehar ve Cenk Fis Ünlüçerçi tarafından kuruldu. Miami'de yaşayan Cengiz Bayırlı'nın Donald Trump ile olan yakın dostluğu sayesinde alınan temsilcilik, 8 ayda Türkiye'de lüks projelerden 30 daire satmayı başardı. Şirket ortaklarından Cenk Fis Ünlüçerçi,


İstanbul'da 27-30 Eylül tarihlerinde düzenlenen emlak fuarı Realistexpo'ya katılınca büyük ilgi gördüklerini söyledi. Ünlüçerçi, "Fuar sonrası 20 günlük randevu takvimini şimdiden doldurduk bile. Yani Türkler ABD'deki bu projelerde yer almak için kuyruğa girmiş durumda" dedi. Ünlüçerçi, bu projelerde yer alıp kendi dairesinde oturmak isteyen Türklere ABD hükümetinin kolaylıkla vize verebileceğini söyledi.


Miami'de başka inşaat yok


Altısı Miami'de biri de New York'ta yer alan lüks residence projelerinin, Miami sahillerinde başka inşaat alanı kalmadığı için 2,5 yıl sonra tamamlandığında yüzde 20'den çok değer kazanacağı ileri sürülüyor. Residence projeleri; Trump Hollywood, Iconbrickell, Viceroy, Viceroy South Beach ve Oasis on The Bay ile New York'taki Otel residence projesi St. Regis'ten oluşuyor. Son derece lüks olan bu daireler A'dan Z'ye her şeyiyle hazır teslim edilecek ve gerçek anlamda rezidans hizmeti verilecek. St. Regis projesi ise diğerlerinden farklı olarak bir otel projesi. Bu projede yer alacak kişiler yılın iki ayı otelde konaklayabiliyor. 10 ay ise otel olarak işletiliyor. İşletme gelirinin yüzde 50'si daire sahibine veriliyor. Debba Real Estate, ABD'deki milyon dolarlık inşaat projelerini Avrupa ve Ortadoğu'da satma yetkisine sahip. Cenk Fis Ünlüçerçi, özellikle Dubai'den birçok zenginin projede yer almak için kendilerine başvurduklarını söyledi.  


Vazgeçen bile kazanıyor


Türklerin projelere yoğun ilgi göstermesinin sebebi ise ödemedeki kolaylıklar. Örneğin 1 milyon dolarlık bir daireyi almak isteyen 100 bin dolar peşinat veriyor. Peşinat ABD hükümeti güvencesindeki bir hesapta bloke ediliyor. Proje tamamlandığında daireyi almak isteyen kişiye aylık yüzde 0.5 faizle ABD Mortgage avantajı sunuluyor. Yani bir milyon dolarlık daire ayda 5 bin dolar taksitle 20 yılda ödenebiliyor. Şirket daireyi sahibinin tercihine göre aylığı 4 bin dolara kadar kiraya verebiliyor. Böylece kira geliri Mortgage kredisini neredeyse kendi kendine ödemiş oluyor. Daireyi almaktan vazgeçen kişiye ise ödediği peşinat ile birlikte dairenin o zamana kadar yaptığı prim tutarı da ödeniyor. Debba Real Estate ortaklarından Fis Ünlüçerçi, 10 yıllık istatislere bakıldığında bu tutarın yüzde 20'den aşağı olmadığını söylüyor. Yani bir milyon dolar için 100 bin dolar peşinat yatıran yatırımcı ayrıca 200 bin dolar da gelir elde ediyor.