04 / 02 / 2023

Tüketicilere kötü haber! Konut kredisi faiz oranları yükselecek!

Tüketicilere kötü haber! Konut kredisi faiz oranları yükselecek!

Bomba! Bomba! Bomba! Bankalar mortgage kredilerinde faiz oranlarını yükseltmeye hazırlanıyor. İlk faiz yükseliş haberleri önümüzdeki günlerde gelecek. Tüketiciler şimdiden hazırlanın! Hesabınızı bu habere göre yapın!Bankalar mortgage kredilerinde uyguladıkları faiz oranlarını yükseltmeye hazırlanıyor. Halen 1.30 ile 1.40 bandında olan mortgage kredileri aylık faiz oranlarında 0.10 baz puan artışı gündemde.

Şimdiye kadar hiçbir banka mortgage faiz oranlarını artırdığını açıklamadı. Global piyasalardaki gelişmeleri bekleyen bankaların bu hafta içerisinde resmi açıklama yapması bekleniyor.

Öte yandan bankalar global piyasalardaki çalkantılar nedeniyle geçen hafta konut kredisi başta olmak üzere bireysel kredileri onaylamama yoluna gittiler. ''Bekle, gör'' politikası izleyen bankalar, bu hafta faizlerdeki yükselişi gerçekleştirdikten sonra müşteri kabul ederse kredileri onaylayacak. Bazı bankalar faiz oranını artırma yoluna gittiler ama bunu henüz deklare etmedi.

22 Temmuz seçimlerinde oluşan olumlu hava üzerine, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz oranlarını indirmemesine rağmen bankalar indirim yoluna gitmişti. Önümüzdeki günlerde faiz oranlarında indirimin devamı bekleniyordu.

23 Temmuz'da ABD'de başlayan mortgage krizinin etkisinin AB'ye ve Uzakdoğu'ya yayılması üzerine, bankalar riski azaltmak için bankalar faizleri artırma yoluna gidiyor.

Peki bundan sonra ne olacak? Faizlerin tekrar düşüşe mi geçeceği yoksa bir üst banda doğru mu gideceğine global piyasalardaki gelişmeler belirleyecek. Ama beklenti faizlerin yükseleceği yönünde.

Faizlerdeki yükseliş oranı 0.10 puandan fazla olursa Eylül ayında beklenen konut ve emlak piyasasındaki hareketlilik, bir başka bahara kalabilir.
Geri Dön