07 / 08 / 2022

Tulip Turkuaz'ın Emlak Konut davası yarın Paris'te belli olacak!

Tulip Turkuaz'ın Emlak Konut davası yarın Paris'te belli olacak!

Ispartakule’nin ilk raundu Paris’te. Emlak Konut’a karşı uluslararası tahkime giden Hollandalı Tulip’in 280 milyon Euro’luk davasının kaderi yarın (pazartesi günü) Paris’te belli olacak
İlk duruşması Paris’te 30 Nisan 2012 tarihinde yapılan davada, Tulip Türkiye'deki projesine haksızca el konulduğu iddiasıyla, tüm zararların faizi ile birlikte tazmini ve bahsi geçen yatırıma ilişkin Türkiye’nin, Türk hukuku ve uluslararası teamülleri ihlal ettiğine karar verilmesi talebiyle Uluslararası Uyuşmazlıkların Çözüm Merkezi (International Centre for Settlement of Disputes - ICSID) nezdinde tahkim talebinde bulundu.


Türkiye Cumhuriyeti ise tahkim yoluna başvurulmadan önce uyuşmazlığın taraflar arasında yapılacak müzakereler ile çözümünün sağlanmasına çalışılması yönündeki gerekliliğe uyulmadığı, uyuşmazlığın iki taraflı yatırım anlaşmasından kaynaklanan bir yatırım uyuşmazlığı değil, Emlak Konut ile Ortak Girişim arasındaki ihale sözleşmesinden kaynaklanan bir uyuşmazlık olduğunu ileri sürmüştü. Türkiye ayrıca, bu davanın öncelikle yetki yönünden incelenerek, Tahkim Mahkemesince yetkisizlik kararı verilmediği takdirde davanın esasına ilişkin yargılamanın yapılmasını talep etmişti.


Tahkim Heyeti, pazartesi günü davacının müzakere koşulunu yerine getirdiği kanısına varır ve yetkisizlik kararı da vermezse yargılamaya devam edilecek. Tarafların dilekçe ve delil sunumu aşamalarının tamamlanmasından sonra 23 – 28 Eylül 2013 tarihleri arasında bir sonraki duruşma yapılacak ve dava hakkında karar verilecek.


CROWELL & MORING RÖVANŞ PEŞİNDE

Paris’te yarın 09:00 – 13:00 saatleri arasındaki duruşma ilginç bir karşılaşmaya sahne olacak. Tulip’i, el konulan ÇEAŞ ve Kepez Elektrik nedeniyle Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne (ICSID) başvuran Uzan ailesini daha önce savunan ABD'li hukuk şirketi Crowell&Moring temsil edecek. 


Köpekbalığı lakaplı Crowell&Moring, geçen yıl yine Paris’te görülen Libananco davasının ilk ayağında Uzanlar’ı savunmuş ancak daha sonra davadan el çektirilmişti. Crowell&Moring Libananco davasında Türkiye Cumhuriyeti’ni savunan Kuseyri Hukuk Bürosu ve İsviçreli Lalive Hukuk Bürosu karşısında bir kez daha Türkiye’nin önüne çıkıyor. Paris’teki bu dava aynı zamanda köpekbalığı lakaplı Crowell&Moring için rövanş niteliği taşıyor. 


MİLYON VE MİLYAR DOLARLIK DAVALAR

Kuseyri Hukuk Bürosu daha önce de Kanel Kangal Elektrik Ltd. Şti. tarafından açılan 309 Milyon Dolar talepli bir ICC tahkim davasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı temsil etmiş, dava Bakanlık lehine sonuçlanmıştı. 


Kuseyri Hukuk Bürosu, Uzan ailesinin kontrolünde olan Libananco tarafından 10,1 milyar dolar talepli ICSID tahkim davasında verilen davanın reddi yönündeki kararın iptali için yapılan başvuru ile ilgili yapılan yargılamada da Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ediyor. Söz konusu başvuru ile ilgili kararın birkaç ay içerisinde açıklanması bekleniyor.