Turgut Altınok: Binalarımız için kimlik kitapçığı oluşturacağız!

Turgut Altınok: Binalarımız için kimlik kitapçığı oluşturacağız! Turgut Altınok: Binalarımız için kimlik kitapçığı oluşturacağız!

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok yaptığı açıklamada, “Yapı tadilatları ve proje değişiklikleri ile ilgili bir takım inşaat çalışmalarında 'Bina Kimlik Belgesi' uygulaması ile vatandaşı yap-bozdan kurtaracağız" dedi.Keçiören Belediyesi tarafından yapılan açıklamada Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, belediyecilikte bir ilke imza atarak ilçede inşa edilecek binalar için müteahhitlere "bina kimlik kitapçığı" yaptıracaklarını söyledi.

Turgut Altınok, Türkiye’nin deprem kuşağında bulunan bir ülke olduğunu anımsatarak Keçiören’de sağlam ve yönetmeliğe uygun yapıların inşasını teşvik ettiklerini, yapı denetimlerinin ise eksiksiz yerine getirildiğini söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, bu kapsamda bina kimlik kitapçığı oluşturma kararı aldıklarını belirten Turgut Altınok, projeye ilişkin şöyle konuştu:

"Emlak satın alan vatandaşımızın yıllar geçtikçe elektrik, su, doğalgaz, atık su tesisatı yenileme veya ev tadilatı yapma gibi ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Bu kapsamda tadilat çalışması yürütülürken de tesisatların geçiş noktalarının yerlerinin belirlenmesi oldukça zor olabiliyor. Vatandaşlarımız adına tüm bu teknik sorunları bertaraf etmek için de söz konusu yapıya dair bilgilerin yer aldığı bir belgeye ihtiyaç duyuluyor.

Biz de ustaların yapıyı kırarak tahmini olarak yürüttüğü çalışma sürecini ortadan kaldırmak için 'Bina Kimlik Belgesi' oluşturma kararı aldık ve bunun için de altyapı çalışmalarımızı başlattık. Bina Kimlik Belgesi ile o binanın proje detayları, kimin tarafından yapıldığı, hangi malzemelerin kullanıldığı gibi armatürlerin marka detayına kadar tüm bilgilere ulaşılabilecek bir sistem geliştiriyoruz. İşte bu noktada işyeri veya daire satın almak isteyen vatandaşımıza, o mülkü henüz satın almadan, yapı ile ilgili tüm proje ve teknik bilgileri belediyemizin dijital platformlarından sunmuş olacağız."

Bina Kimlik Sistemi 2021’de geliyor!