10 / 08 / 2022

Turizm sektörü kuraklık tehdidinde!

Turizm sektörü kuraklık tehdidinde!

Er Yatırım ve Turizm A.Ş. Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, devletin ve turizmcilerin bir an önce kuraklığa karşı önlem alması gerektiğini belirterek, "Devlet yatırım ve işletme sürecinde çevreci ve sürdürülebilir ürünlere teşvik vermeli" dedi...
Türk turizminin gelecekteki en büyük tehlikesinin kuraklık olduğunu vurgulayan Er Yatırım ve Turizm A.Ş. 

Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, devletin ve turizmcilerin bir an önce kuraklığa karşı önlem alması gerektiğini belirterek, "Devlet yatırım ve işletme sürecinde çevreci ve sürdürülebilir ürünlere teşvik vermeli" dedi. Türkiye son yıllarda büyük bir kuraklık yaşıyor ve daha da yaşayacak gibi gözüküyor. Dengesiz ve aşırı yağışlar da susuzluğa çare olmuyor. Kamuoyu kuraklıktan en çok etkilenen sektörün tarım olduğunu belirtirken turizmin de gerekli önlemler alınmadığı takdirde susuzluk nedeniyle gelecek sezonlarda büyük bir zorluk yaşayacağı belirtiliyor. Tarımda sıkıntılar yaşanırken turizmdeki tüketim maliyetlerinde de ciddi şekilde etkilenme yaşanıyor. 

Er Yatırım ve Turizm A.Ş."nin Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat. Türkiye'nin kuraklığın etkisine çok uzun zaman önce girdiğini belirtirken, "Sonuçları ise yeni yeni ortaya çıkmakta ve yaşam alanlarımıza sirayet etmektedir. Umarını bu gidişat ve göstergeler, turizm yatırımlarının planlama şekli için uyarı olur. Gerek devlet gerekse yatırımcı, sıkıntılar oluşmadan tedbir alacak bilinçte değil. Biz elimizdekilerin kıymetini kaybedince anlayan bir yapıya maalesef sahibiz" dedi. 

Yeni yatırımlarda özellikle sürdürülebilir sistemlerin, tasarruf ve çevreci yaklaşımların olması gerektiğini kaydeden Ferzan Çelikkanat. alınabilecek birtakım önlemleri şöyle aktardı: "Kullanım sularının biriktirilerek klozetlere ve bahçe sulama sistemine verilmesi prensibine dayalı gri su sistemi. hassas ayarlı şamandıra sistemleri kurulabilir. Depolarda, klozetlerde ve tesisat sularında gereksiz kaçakları önleyecek uyarı sistemleri dâhil birçok imkân bilinçli yatırımcılar tarafından projelerde kullanılıyor. 

konunun önemine dikkat çekebilir.Turizm ve kuraklık özelindeki öngörülerim maalesef mevcut duruma baktıkça pek olumlu değil.Gerekli teşvik sistemleri kurularak yeni binalarda mecburi, eski binalarda da dönüşüm standartları getirilmedikçe her bir yatırım kendi içinde tüketen ve sömüren birer kuraklık etkeni olma olasılığı çok yüksek. Bu nedenleyasal düzenlemeler yapılmalı, sivil toplum kuruluşları işin içine çekilerek gerekli hassasiyetler acil olarak oluşturulmalı. Yatırımcılar için bu tip ürünlere yapılacak yatırımlar cazip hale getirilmelidir." (Başkent) Bu yatırım tercihleri artık özellikle uluslararası misafirler tarafından da talep edilerek tesislerde aranıyor. Bu sistemler daha geniş ölçekte proje yatırım safhasındayken uygulanabilir. En önemlisi bu ve benzeri çözümleri tesisimize moda olan LEED sertifikası gibi evrakları almak için değil, ileriki nesillere verimli bir gelecek bırakabilme bilinci ile yapmalıyız." 


ARTIK HAMAM VE SPA YOK 


Tesislerde artık kullanım fonksiyonları ve ihtiyaçtan uzak hizmet birimlerinin daha hassas değerlendirildiğinin altını çizen Ferzan Çelikkanat. "Özellikle hamamlar, spa merkezleri gibi talebin minimumda olacağı ancak tek kişilik kullanımlarda bile çok gereksiz tüketimlerin gerçekleşeceği hizmet birimleri projelerde planlanmıyor" ifadelerini kullandı. 


Yeni binalarda yeşil alan oluşturmak için çok sayıda yeni teknoloji ve imkân bulunduğunu kaydeden Çelikkanat, şöyle devam etti: "Toprağın nemini ölçerek sulama yapan sistemlerden tutunda hava durumu tahminine göre çalışan cihazlara kadar tasarruf yapacak birçok imkânmevcut. Doğru bilgiyle yatırım yaptıktan sonra yeşil alan oluşturmakta kaçılacak bir durum yok."


 DEVLET TEŞVİĞİ TALEBİ 


Devletin de bu konuda işbirliği içinde planlamalar yapması gerektiğine dikkat çeken Ferzan Çelikkanat. yatırım maliyeti hayli yüksek olan çevreci ve sürdürülebilir ürünlere yönelik teşviklerin bulunmamasının önemli bir eksiklik olduğunu kaydetti. Devletin bu tarz çevreci ve sürdürülebilir ürünler için teşviklere ağırlık vermesinin önemli olduğunun altını çizen Çelikkanat şu uyarılarda bulundu: "Binaların inşaat ruhsatı aşamasından, işletme ruhsatı aşamasına kadar birtakım süreçleri var.Ankara Başkent