Turizmde yaprak dökümü: Yılın ilk 2 gününde 86 otel satışa sunuldu!

Turizmde yaprak dökümü: Yılın ilk 2 gününde 86 otel satışa sunuldu!Koronavirüs salgını sürecinde en fazla darbe alan, en ağır yükü omuzlarında hisseden turizm sektörünün lokomotifi otellerde yeni yılla birlikte yaprak dökümü hızlanıyor. Yeniden yapılandırma, öteleme ve kredi ödeme kıskacındaki binlerce otel satılıyor...


Gayrimenkul satışı yapılan internet sitelerinde satışa sunulan turistik tesis ve otel sayısı 2 bine yaklaşıyor. Sözcü'den Latif Sansür'ün haberine göre; yeni yılın ilk iki gününde sadece bir internet sitesinde (sahibindencom) satışa çıkarılan otel sayısı 86 olarak gerçekleşti. Antalya ile İstanbul otel satış sayısında liderken, Türkiye'nin her yerinde 5 yıldızlısından butik oteline binlerce otel satışa sunuldu. 

Ege Turistik ve İşletmeler Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, sektörde yaşanan paniği “Bu gidişle 2021 yılının sonunu göremem, hiç olmazsa malımın bir kısmını kurtarayım kaygısıyla hareket ediliyor. Bankalara kaptırmaktansa ben satayım deniliyor” diyerek belirtti.

Turizmde yaprak dökümü: Yılın ilk 2 gününde 86 otel satışa sunuldu!

İşler, en ağır yükü omuzlarında hisseden sektörün acilen özel hibe ve desteklere ihtiyacı olduğunu vurguladı. 

“DEVLET ZARARA NEDEN ORTAK DEĞİL”

Yıllarca devletin bu sektörden destek aldığını dile getiren Mehmet İşler, “Kazancımıza ortak oldu. Sermayeyi arttırdık, ona da ortak oldu. Şimdi ortada bir zarar varken neden ortak olmuyor? Zararı tek başına sektörün omuzlarına yüklüyor” diye konuştu.

 Turizmde yaprak dökümü: Yılın ilk 2 gününde 86 otel satışa sunuldu!

Turizm sektörü zorda! Binlerce otel satılık!