Türk çelik sektörü için en büyük pazar Irak oldu!

 Türk çelik sektörü için en büyük pazar Irak oldu! Türk çelik sektörü için en büyük pazar Irak oldu!

Çelik sektörünün 2014 yılı ilk yarısında en çok ihracat yaptığı üç ülke, 1 milyon 37 bin tonla Irak, 807 bin tonla ABD ve 697 bin tonla Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı.Çelik İhracatçıları Birliği açıklamasına göre, çelik sektörünün ihracat pazarları arasında büyük bir paya sahip olan Irak'ta yaşanan olumsuzluklar, çelik ürün sevkiyatında yavaşlamaya sebep olurken, ihracatın düşüşünde de etkili oldu. Bu duruma rağmen Irak, ilk yarıda çelik ihracatındaki liderliğini korudu. 


Çelik sektörünün 2014 yılı ilk yarısında en çok ihracat yaptığı üç ülke, 1 milyon 37 bin tonla Irak, 807 bin tonla ABD ve 697 bin tonla Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı. Bu dönemde en fazla miktar artışı yaşanan ülkeler ABD, İngiltere, Fas, İsrail ve Hollanda olurken, en fazla azalış Suudi Arabistan, Irak, İtalya, Libya ve Umman'da gözlendi.  


Türkiye'nin çelik ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 azalışla 7,02 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 7,3 düşüşle 9,2 milyon ton olarak gerçekleşti.  


Çelik sektörünün ihracatına, diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye'nin ilk altı aydaki toplam çelik ihracatı, miktar bazında 9,7 milyon ton; değer bazında ise 8,3 milyar dolara ulaştı. 2014'ün ilk yarısında bölgeler bazında miktarda 3 milyon 336 bin ton ile Ortadoğu liderliği üstlenirken, bu bölgeyi 1 milyon 739 bin tonla AB ülkeleri ve 1 milyon 28 bin tonla Kuzey Afrika izledi. 


"Hedeflediğimiz 18,5 milyon ton ihracata doğru emin adımlarla ilerliyoruz" 


Açıklamada görüşlerine yer verilen Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, "Türk çelik sektörü olarak 2014 yılının altı aylık bölümünü geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 7,3, değerde ise yüzde 5,3'lük bir gerileme ile kapattık. Buna rağmen yılsonu için hedeflediğimiz 18,5 milyon ton ihracata doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Zira sektörümüz adına özellikle ikinci yarıyılın daha olumlu geçeceğine inanıyoruz" değerlendirmesini yaptı. 


Irak'a yapılan ihracat azalmasına karşın, ülkenin Türkiye çelik sektörü için hala en büyük pazar konumunda olduğunu belirten Ekinci, şunları da kaydetti: 


"Irak'ta son dönem yaşananlar hepimizin malumu ancak Çelik İhracatçıları Birliği olarak yaptığımız çalışmalara dayanarak Irak'taki olumsuz gelişmelerin altı ay içinde giderileceğini ve sürecin yıllara yayılmayacağını umut ederim. Haziran ayı rakamlarında değerde yüzde 40, miktarda ise yüzde 44 civarında bir düşüş yaşanmasına rağmen önümüzdeki aylarda bu kaybı telafi edebilecek Irak'a yönelik yeni ihracat yolları araştırması içindeyiz. Güney Irak'ta ürünlerin depolanarak, Irak'ın iç kısımlarına sevkiyatının sağlanmasıyla ilgili benzeri projeler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." Dünya