Türk gayrimenkul sektörüne Uzak Doğu’dan ilgi artıyor!

Türk gayrimenkul sektörüne Uzak Doğu’dan ilgi artıyor! Türk gayrimenkul sektörüne Uzak Doğu’dan ilgi artıyor!

Türkiye gayrimenkul sektörüne Uzak Doğu’dan da ilgi artıyor. Çinlilerin Türkiye’deki gayrimenkul yatırımları son 1 yılda yüzde 87 arttı ve son 6 ayda 300 binin üzerinde Çinli yatırım fırsatlarını yerinde inceledi.Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’te yapılan düzenlemeyle 2018’in eylül ayından beri gayrimenkul sektöründe yabancılara rekor satışa ulaştı. Türkiye'den Önder Çelik'in haberine göre; yönetmelikte yapılan değişimin hem gayrimenkul yatırımlarına hem de Türk vatandaşlığıyla ilgili talepleri artırdığını sözlerine ekleyen Yatırım danışmanlık platformu Mars Investment’ın Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Bucak “Özellikle Kazakistan’dan Afganistan’a kadar Müslüman ülkelerin bulunduğu geniş bir coğrafyadan gelen talepler hız kazandı. Ancak son dönemde Çin’den gelen bir yatırımcı akını var. Son 6 aydır 300 binin üzerinde Çinli ülkemizi ziyaret ederek yatırım fırsatlarını yerinde inceledi. Toplu ve tekil alımlar yapıyorlar. Asıl büyük yatırımlar için yaz dönemini bekliyoruz. Gayrimenkul sektörü bu zamana kadar daha çok Müslüman coğrafyasından talep gördü. Çin’in yatırım atağı, Müslüman olmayan ülkelerden gelecek talebe liderlik edecek” açıklamasında bulundu.

1,5 MİLYAR DOLARLIK GELİR

Son 1 yılda Çinlilerin gayrimenkul alımları yüzde 87 artış göstererek 172’den 323 oldu. Yönetmelik ile geçtiğimiz yılda 1.5 milyar dolarlık vatandaşlık geliri kazanıldığını söyleyen Hakan Bucak, şunları söyledi: ''Eylül 2018 tarihinden bu yana geçen bir yıllık sürede çok sayıda ülkeden 2 bin 611 yabancı yatırımcı, Türk vatandaşı olurken, aileleriyle birlikte Türk vatandaşı olan yabancı yatırımcıların sayısı 9 bin 962’ye ulaştı. Eylül 2019 verilerine göre söz konusu 1 yıllık dönemde yapılan başvuruların sayısı ise 3 bin 859’a ulaştı.''

ARACI FİRMA UYARISI

Çin’den gelen yatırımcı akınını hisseden Çin uyruklu aracı firmaların, fahiş komisyon oranlarıyla potansiyel Çinli yatırımcı avına çıktığını belirten Hakan Bucak “Bu firmalar piyasada proje proje geziyor. Kimi projelerden alım yaptılar bile. Uçuk komisyonlar istiyorlar. Türk geliştiricileri de kabul ediyor. Ama Çinli alıcı direkt geldiğinde bu komisyon oranlarının hayal olduğu anlaşılacak. Çinli alıcı aracılar tarafından dolandırılıyor. Bunun için acilen gerekli önlemlerin alınması gerekiyor” dedi.