Türk Hava Yolları Kanada Montreal seferleri başladı!

Türk Hava Yolları Kanada Montreal seferleri başladı! Türk Hava Yolları Kanada Montreal seferleri başladı!

Türk Hava Yolları (THY), Kanada uçuşlarına Toronto' dan sonra bir yenisini daha ekledi. THY'nin ilk Montreal seferi, Pierre-Elliot Trudeau Havaalanı'na inen TK035 sayılı uçakla başladı...Türk Hava Yolları (THY), Kanada uçuşlarına Toronto'dan sonra bir yenisini daha ekledi. THY'nin ilk Montreal seferi, Pierre-Elliot Trudeau Havaalanı'na inen TK035 sayılı uçakla başladı.


İlk kez 11 Temmuz 2009'da Toronto uçuşları ile Kanada'ya sefer yapmaya başlayan THY, uzun çabaların ardından Kanada'daki Türk nüfusun yaşadığı en kalabalık ikinci şehir olan Montreal'e de uçmaya başladı.


İlk Montreal seferiyle THY Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Gerçek başkanlığında bir grup davetli de Kanada'ya geldi. THY'nin Montreal seferleri nedeniyle, Montreal-Pierre Elliott Trudeau Uluslararası Havaalanı'nda karşılama töreni düzenlendi.


Törene THY Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Gerçek, Havaalanı Üst Yöneticisi (CEO) James Cherry, Montreal Ticaret Odası Başkanı Michael Leblanc, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Çağatay Erciyes, Türkiye'nin Ottawa Büyükelçisi Tuncay Babalı ve Türk toplumundan kalabalık bir grup katıldı.


-"Dostluğa katkı sağlayacak yeni bir köprü"-


THY Yönetim Kurulu Üyesi Gerçek, törende yaptığı konuşmada, "Türkiye ile Kanada arasındaki dostluğa katkı sağlayacak yeni bir köprü daha ekliyoruz. THY olarak yeni bir uçuş noktası daha açarak, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin güçlenmesine katkıda bulunmaktan son derece mutluyuz" dedi.


Dünyanın en önemli şehirlerinden Montreal'i, İstanbul üzerinden dünyaya bağladıklarını anlatan Gerçek, şöyle devam etti:


"Montreal uçuşları, seyahatleri kolaylaştırmanın yanı sıra iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin gelişmesinde de önemli rol oynayacaktır. Uçuş yaptığımız 106 farklı ülke ile dünyanın en çok ülkesine uçan ve dünyanın 4. büyük ulaşım ağına sahip THY, Montreal ile 210. yurtdışı uçuş noktasını açmış oldu. Yıl sonuna kadar 19 şehri daha uçuş ağımıza eklemeyi planlıyoruz."


-"Hedef 60 milyon yolcu"-


THY filosunun her geçen gün büyüdüğünü ifade eden Gerçek, şunları söyledi:


"Bu yıl 60 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz. Filomuzu her geçen gün büyütüyoruz. Siparişini verdiğimiz uçaklarımızın filoya katılımı sürüyor. THY, büyümesini sürdürürken, hizmet kalitesini de artırmaya devam ediyor. Uluslararası alanlarda kazandığımız ödüllerle bu tescil ediliyor. Üç yıl üst üste Avrupa'nın en iyi havayolu seçilmemiz, bunun en somut örneğidir. Toronto ve Montreal uçuşlarını en kısa sürede her güne çıkarmayı istiyoruz."


Montreal Pierre-Elliott Trudeau Havaalanı CEO'su James Cherry de THY'nin Montreal seferlerine başlamasından memnun olduğunu söyledi. Cherry, THY uçuşlarının, iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti. Törene katılanlar, birlikte sembolik kurdeleyi keserek THY'yi kutladı.


THY Montreal'e haftada 3 gün salı, cuma ve pazar günleri uçacak. İstanbul-Montreal uçuşu için TK035 sefer sayısını belirleyen THY, İstanbul'dan TSİ 14.00'te kalkacak ve Montreal'e de yerel saatle 17.30'da inecek. THY'nin Montreal-İstanbul seferini yapacak uçak, yerel saatle 23.30'da havalanacak ve TSİ 16.00'da İstanbul'da olacak.Sabah