19 / 08 / 2022

Türk inşaat sektörünün başarısı dünya çapında kanıtlandı!

Türk inşaat sektörünün başarısı dünya çapında kanıtlandı!

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, "Sektör temsilcilerinin bir araya geleceği MÜSİAD Hessen İnşaat Fuarı'nın, iki ülkeye de yatırım ve iş birliği noktasında güzel katkılar yapacağına inanıyorum. Bildiğiniz gibi Türk inşaat sektörünün dünya çapında kanıtlanan bir başarısı var" dedi...Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen "2'nci MÜSİAD Hessen İnşaat ve Emlak Fuarı Gala Yemeği"nde konuşma yaptı.

Kaan, inşaat sektörü adına önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yaptıklarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti; "Sektör temsilcilerinin bir araya geleceği MÜSİAD Hessen İnşaat Fuarı'nın, iki ülkeye de yatırım ve iş birliği noktasında güzel katkılar yapacağına inanıyorum. Bildiğiniz gibi Türk inşaat sektörünün dünya çapında kanıtlanan bir başarısı var. Bu başarıyı, firmalarımızın birikim ve tecrübelerini daha fazla ülkeye ulaştırmak istiyoruz. Önemli bir yatırımcı ve girişimci potansiyeline sahip olan Almanya'da düzenlediğimiz fuar, bu bakımdan son derece önemli"

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Abdurrahman Kaan, hem Türk iş dünyası için hem de MÜSİAD olarak Almanya'nın özel bir yeri olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki ticaretin boyutuna dikkati çekti.

Abdurrahman Kaan, Almanya'nın aynı zamanda MÜSİAD'ın ilk yurt dışı şubesini açtığı ülke olduğunu anımsattı. Kaan, "Bu yıl, MÜSİAD'ın yurt dışı serüveninin 26'ncı yılını doldurduk. Yurt dışında ilk şubemizi açarken belirlediğimiz öncelikli amacımız; ticaret kapasitemizi ve ülkemizin ekonomisine sağladığımız katkıyı artırırken, gittiğimiz ülkenin de ticaretini geliştirerek, karşılıklı yatırım ve ortaklıklara zemin hazırlamak oldu. Adımlarımızı bu amaç doğrultusunda atarken, teşkilat ağımızı hızlı ve sağlam temeller üzerinde genişletiyoruz" şeklinde konuştu.

MÜSİAD olarak Türkiye ve diğer ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerde etkin rol oynadıklarını belirten Kaan, aynı zamanda küresel ticaretin değişen rekabet koşullarına
Türkiye'nin en üst düzeyde uyum sağlayabilmesi için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Abdurrahman Kaan, ticareti sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek ve ülkelerin ticaret potansiyelini ortaya koyabilmek için en etkili yöntemlerden birinin ticaret diplomasisi olduğunu söyledi. Kaan, sözlerine şöyle devam etti; "Biz MÜSİAD olarak ticaret diplomasisinin önemini her fırsatta dile getiriyoruz. Birer ticari ataşe gibi çalışan yurt dışı şube başkanlarımız ve temsilcilerimiz aracılığıyla iş insanlarını bir araya getiriyor ve ülkelerimiz arasındaki bağı güçlendiriyoruz. Bulunduğumuz ülkelerin önemli STK'ları, kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yaparak ve mutabakat anlaşmaları imzalayarak, Türkiye adına önemli ticaret köprüleri kuruyoruz. Bugün dünyanın 93 ülkesinde, 223 farklı noktasında ticaret diplomasisi yürütüyoruz"

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın da Türkiye-Almanya arasındaki ilişkilerinin çok yönlü ve derin olduğunu söyleyerek, gerçekleştirilecek inşaat fuarının önemine dikkati çekti.

2018'de Almanya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 38 milyar avroyu bulduğunu ifade eden Aydın, "7 binden fazla Alman sermayeli firma Türkiye'de faaliyet göstermektedir. 120 bin insana istihdam sağlamaktadır" dedi.

Almanya'daki Türklerin Alman ekonomisine olan katkılarına da işaret eden Ali Kemal Aydın, Türk girişimcilerin Almanya'da 500 bine yakın insana istihdam sağladıklarını ve böylelikle Alman ekonomisine önemli katkılarda bulunduklarını söyledi. 

Almanya ile Türkiye arasındaki geçmiş dönemde bir takım sıkıntılar yaşandığını, ancak şu an normalleşme süreciyle ilişkilerde belli ölçüde iyileşme sağlandığını da kaydetti.